9 maddede domatesin özellikleri

likopin nedir, lykopen nedir, likopen nedir, domateste laykopen, domates yararları, domates zayıflatır mı
  1. Domatesin içerisinde likopen isimli bir antioksidan madde bulunmaktadır, bu madde insan vücudunun üretemediği, domateste %85 dolayında bulunur. Domatese kırmızı rengi sağlayan bu pigmenttir. Çok güçlü bir antioksidandır. Likopen bizi bir çok kanser türüne ve kalp damar hastalıklarına karşı korur. Likopen kaynağı bir besin işlendiğinde, besinin içeriğindeki likopenin vücut tarafından kullanılma oranı da artar.
  2. Domates, aynı zamanda A, B grubu, C vitaminleri ile potasyum, folik asitten de zengindir.
  3. Domatesin tam da zamanıyken her gün tüketmeye özen gösterebiliriz. Mevsimindeyken domatesi, mevsimi dışında ise domates püresi, domates salçası, pişmiş domates konservesi tüketmeye özen göstermeliyiz.
  4. Domatesin kilo kontrolü üzerinde de etkisi çoktur.
  5. Domates lif içeriği yüksek olan bir besin olduğundan kan şekerini dengeleme, tokluk hissettirme, sağlıklı sindirim sistemini koruma gibi özelliklere de sahiptir.
  6. Ayrıca kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  7. Güçlü Antioksidan özelliğinden dolayı domatesin; yaşlanmayı geciktirme özelliği de bulunmaktadır.
  8. Hemen, hemen her yemeğin içerisinde kullanabileceğimiz gibi; kahvaltıda söğüş domates, menemen veya omlet şeklinde de tüketebiliriz. Öğle ve akşam öğünlerimizde de salatalarda yemeklerde sıklıkla kullanabiliriz.
  9. Domatesin suyu da oldukça faydalıdır. 1 su bardağı domates duyu ortalama 30 – 40 kkal enerji verir. Bu yüzden miktar göz önünde bulundurularak içilmelidir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir