Kolesterol düşüren 10 besin

HER ŞEYİN AZI YARAR,

ORTASI KARAR,

ÇOĞU ZARAR (ATASÖZÜ)

Kolesterol korkulacak bir kan değeri değildir. Kolesterol vücuttan yağları temizleme işlevi gördüğü için özellikle yağ yakma dönemindeyseniz damarlarınızdaki kolesterolünüz yükselebilir. Doğal beslenerek, olumlu düşünerek ve stresten uzak yaşayarak kolesterolünüzü normal seviyeye getirebilirsiniz. İşte kolesterolü düşüren 10 besin!

1. Nohut

İçerdiği lif, mineral ve iyi proteinler ile kalp hastalıklarından koruyucudur.  Günlük 1 Su Bardağı Nohut tüketimi LDL kolesterolü düşürmekte (yaklaşık 6,6mg/dl) ve ağırlık kaybına yardımcı olmaktadır.

2. Çiğ badem ve ceviz

Omega-3 içeriği ile kalp hastalıklarından koruyucudur. Baden ve Ceviz ince bağırsaktan kolesterolün emilmesini engeller. Ayrıca iyi derecede magnezyum, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. (Günlük 1 Avuç tüketimi LDL KOLESTEROLÜ yaklaşık 10,2 mg/dl düşürmektedir.)

3. Balık yağı

Uzun zincirli Omega-3 yağ asidi açısından zengin balıkların (SOMON-ALABALIK) tüketimi veya balık yağı kullanımı kalp hastalıklarından koruyucudur. HDL kolesterolü yükselticidir.

4. Tam buğday unu ve yulaf

Tam buğday unu ve Yulaf Unu yemek kalp hastalıklarından koruyucudur.

5. Kırmızı ve mor meyveler

Kiraz, çilek, yaban mersini, böğürtlen, karadut, kırmızı üzüm gibi kırmızı-mor meyveler antioksidan(vücudu yenileme kapasitesi yüksek) meyveler kalp hastalıkları açısından koruyucudur.

6. Bitter çikolata ve kakao

Araştırmalar bitter çikolata ve kakaonun LDL kolesterolü düşürdüğünü kanıtlıyor. Kakao, LDL kolesterolü 6,5 mg/dl düşürürken, HDL kolesterolü ve kan basıncını yükseltmektedir. Çikolatanın şeker oranı yüksek olduğu için miktara dikkat etmekte fayda var. En az % 70-80 kakao oranı içeren bitter çikolata tercih edilmelidir.

7. Sarımsak

Yemeklerin piri sarımsak kan basıncını düşürüyor. İçerdiği Allicin ve diğer bileşenler ile LDL kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarından koruyucudur.

8. Çay

Kalp Sağlığı açısından önemli bileşikler içermektedir. (Kateşinler,Quercetin). Düzenli çay içmek kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcıdır. Yeşil Çay ve Beyaz çayın sağlık üzerindeki etkisi kadar siyah TÜRK çayının kolesterol düşürücü etkisi de vardır.

9. Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, semizotu, tere, roka… İçerdikleri karotenoidler ile aterosikleroz(damar sertleşmesi) ve LDL kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır.

10. Sızma zeytinyağı

Günlük 2 yemek kaşığı zeytinyağı tüketimi kalp damar hastalıklarını % 30 düşürmektedir.  Bütün bu saydığım faydalı besinlerin azı yarar, ortası karar, çoğu zarar olduğu unutulmamalıdır. Önerilen ölçülere uyulmalıdır.

Dyt. Reyhan ERİŞEN

”Olumlu Düşün, Doğal Beslen ”

FESLEĞEN DİYET MERKEZİ

www.feslegendiyet.com

0545 684 74 56

0376 212 00 11

gaziantep reyhan erişen diyetisyen

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-reyhan-erisen/” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]soru sor[/button-brown]

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

[button-white url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyen-yazar-ariyoruz/” target=”_blank” position=”center”]uzman yazarlık başvurusu yap[/button-white]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir