Detoks miti!

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Meyve suyunun popülerlik kazanmasında, ‘detoks’ özelliği, yani vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğuna dair iddialar da etkili oldu.

[alert-note]Tıpta detoks: Vücuttaki ilaç, alkol ve zehir kalıntılarının yok edilmesini ifade ediyor.[/alert-note]

Diyet uzmanları, meyve suyuna dayalı bir detoks algısının gerçeği yansıtmadığını söylüyor. Her gün zehir etkisi gösterecek çok sayıda bileşim tükettiğimiz ve vücudumuzun bunları atmada usta olduğu vurgulanıyor. Ayrıca meyve veya sebzeleri sıkıp suyunu çıkararak tüketmek besinleri almanın en iyi yolu da değil… Örneğin elmayı sıktığımızda kabuğundaki birçok besin ögesinden mahrum kalmış oluruz.

Sağlıklı beslenmede günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmenin önemli olduğu vurgulanıyor. Meyve suyu bunu sağlamanın da en iyi yolu değil. Çünkü sorun sadece günlük vitamin ihtiyacını karşılamak değil, aynı zamanda diyetimizde karbonhidrat, protein ve yağ miktarını azaltıp lif oranını artırmak.

Özetlemek gerekirse, hiç meyve tüketmemektense meyve suyu içmek daha iyi… Ama bunu bir çay bardağı ile sınırlamak gerekir. Fazla tüketildiğinde günlük kalori miktarımızı aşma ve kilo alma riskinin yanı sıra diyabet riski de ortaya çıkar.

[toggle title=”Medimagazin”]https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-dozunda-meyve-suyu-saglikli-fazla-tuketimi-diyabet-riskini-ortaya-cikariyor-11-681-79941.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Bu sitedeki https://www.mitrasuaritma/detoks-suyu detokx suyu tarifleri arasında en faydalı olan hangisi ya da hangisini önerirsiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir