Kanseri tespit etmek için biraz tükürük yeterli olabilir!

endometriyum, rahim, kadın üreme, kanser

Glikanlar hücrelerimizdeki proteinlere bağlı bir tür şeker molekülü yapısıdır. Glikanın yapısı proteinin işlevini belirler. Glikan yapısındaki değişikliklerin vücutta iltihaplanma veya hastalığa işaret edebileceği bir süredir biliniyordu. Şimdi Göteborg Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, farklı türdeki yapısal değişiklikleri ayırt edecek bir yöntem geliştirdiler; bu, belirli bir hastalık için neyin değişeceğine kesin bir cevap sağlayabilir.

Göteborg Üniversitesi biyoenformatik alanında kıdemli öğretim üyesi ve Cell dergisinde yayınlanan çalışmanın baş yazarı Daniel Bojar “11 farklı tanı almış kanser hastası olan yaklaşık 220 hastadan elde edilen verileri analiz ettik ve kanser türüne bağlı olarak glikanın alt yapısında farklılıklar tespit ettik. Yapay zeka ile geliştirilmiş yeni geliştirdiğimiz yöntemin büyük miktarda veri üzerinde çalışmasına izin vererek bu bağlantıları bulmayı başardık” diyor.

Yapay zekayla geliştirilmiş yöntem kalıpları buldu

Neyin yanlış olduğunu açıklayan biyolojik belirteçleri bulmak için glikanın alt yapılarını inceleyen başka araştırma grupları da var. Bu genellikle kanserde bireysel şeker seviyesinin önemli ölçüde daha yüksek veya daha düşük olup olmadığını öğrenmek için kütle spektroskopisi kullanan istatistiksel testleri içerir. Bu testlerin duyarlılığı çok düşüktür ve farklı şekerler yapısal olarak ilişkili olduğundan ve dolayısıyla birbirlerinden bağımsız olmadığından güvenilir değildir.

Daniel Bojar’ın araştırma ekibi, bu sorunları hesaba katan ve diğerlerinin başarısız olduğu veri setlerindeki kalıpları bulabilen yapay zekayı içeren yeni bir yöntem kullanıyor.

Daniel Bojar “Sonuçlarımıza güvenebiliriz; istatistiksel olarak anlamlıdırlar. Ne aradığımızı bilirsek doğru sonucu bulmamız daha kolay olur. Şimdi bu biyolojik belirteçleri alıp test yöntemleri geliştireceğiz” diyor .

Yeni kütle spektrometresi

Sonbaharda araştırma grubu, son teknoloji ürünü bir kütle spektrometresi satın almak için Lundberg Vakfı’ndan 4 milyon SEK aldı. Bu araç, örneğin akciğer kanseri örneklerinde glikan araştırmalarında araştırmacıları destekleyecek bir yapay zeka platformu olarak hizmet verecek. Amaç, iyileşme şansını artırmak için kanseri daha erken tespit etmektir.

medimagazin.com.tr/hekim/kanseri-tespit-etmek-icin-biraz-tukuruk-yeterli-olabilir-108700

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Lütfen onkoloji çalışmalarına daha çok ödenek ayrılsın. Bu alanda çok değerli hocalarımız diyetisyenler yetiştiriliyor bu konuya daha ağırlık verilsin!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir