Beslenme uzmanları uyardı: “Aç karnına içilen kahveye dikkat!”

kahve zayıflatırmı

Sabahları uyanır uyanmaz ilk işiniz kahve içmek mi oluyor? Diyetisyenler bu konuda uyardı…

Metabolizmayı hızlandıran kahvenin dikkati koruma, daha dinç hissetmeye yardımcı olduğu biliniyor. Ancak sabahları aç karnına içilen kahvenin yarardan çok zararı bulunuyor.

kahve, kafein, kahvee, cofee, kave, diyet kahve

Mide dengesini değiştiriyor

Midemizin salgıladığı asitler sayesinde yediğimiz besinler sindirilebiliyor. Kahvaltı etmeden başladığınız bir günde midenizin salgıladığı asitlerin parçalayacağı yiyeceklerde olmuyor. Bu nedenle aç karnına içilen kahve direkt olarak midenizin dengesini değiştiriyor. Kanser hücreleri asitli ortam çok daha çabuk geliştiğinden, kahveyle dolu bir mide kansere yakalanma riskini artırıyor.

Fazla kahve yoruyor…

Evet, kahve içtiğinizde daha enerjik mutlu ve zinde hissedebilirsiniz ancak içtiğiniz kahve miktarını abartırsanız tam tersi bir etkiyle karşılaşabilirsiniz. Gereğinden fazla içilen kahve yorgun hissetmenize neden olur. Aynı zamanda sabahları aç karnına içilen kahve iştah kaybına yol açar. İştah kaybı bir bakıma iyi bir durum gibi gelebilir, ancak günlük hayatın koşuşturması içerisinde hayatın ritmine ayak uydurmak, işlerinizi gerektiği gibi tamamlamak için belirli bir enerjiye ihtiyacınız vardır.

Beslenme uzmanları kalktıktan sonra en geç iki saat içerisinde kahvaltı yapılmasını öneriyorlar. Böylece hem gerekli olan enerjiyi elde edebilir hem de günün büyük kısmını çok daha tok bir şekilde geçirebilirsiniz. Bu nedenle sağlığınızı koruma adına kahveyi günün ilk saatlerinde değil, günün geri kalan kısmında belirli miktarlarda tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

haber10.com/fotogaleri/saglik/ac_karnina_icilen_kahveye_dikkat-697540#image-0

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir