Yardımcı sağlık personeli sınıfı kabul edilemez

Yardımcı sağlık personeli tanımlamasının içinde yer alan yardımcı kelimesi devlet memurları kanun metninden mutlaka çıkarılmalıdır.

Çünkü bu tanımlama doğru bir tanımlama değildir. Her bir meslek gurubunun kendine özgü görev tanımı ve sorumluluğu vardır. Unvanı ve branşı ne olursa olsun sağlık hizmetleri sınıfında ki hiçbir unvan başka bir unvanın yardımcısı olarak tanımlanmamalıdır. Sağlık hizmetleri tüm unvanları ile bir bütündür ve belli bir hizmet disiplini içerisinde yürütülmektedir.

DİYETİSYENLER

657 sayılı devlet memurları kanunu içerisinde teknik hizmetler, eğitim ve öğretim hizmetleri, emniyet hizmetleri, avukatlık hizmetleri gibi sınıflar sayılmış ancak hiç birinde yardımcı kavramı kullanılmamıştır. Bir tek sağlık hizmetleri sınıfı için “sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı” denmiştir.

Mesela teknik hizmetler sınıfında yardımcı kavramı yoktur. Yüksek mühendis de teknik hizmetler sınıfında sayılmaktadır. Tekniker, teknisyen de teknik hizmetler sınıfında sayılmaktadır. Ama “Teknik ve yardımcı teknik hizmetler sınıfı” denmemiştir.

Mesela emniyet hizmetleri sınıfında yardımcı kavramı yoktur. Emniyet amiri de emniyet müdürü de emniyet hizmetleri sınıfında sayılmaktadır. Polis memuru da emniyet hizmetleri sınıfında sayılmaktadır. Ama “Emniyet ve yardımcı emniyet hizmetleri sınıfı” denmemiştir.

Yardımcı kavramı idari görevlerde kullanılabilir elbette. Müsteşarın müsteşar yardımcısı olabilir, genel müdürün genel müdür yardımcısı olabilir, başhekimin başhekim yardımcısı olabilir.

İşin doğrusu sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde bir unvanı diğer bir unvanın yardımcısı diye tanımlamak asla doğru ve kabul edilebilir bir tanımlama değildir ve kanun metninden ivedilikle çıkarılmalıdır.

[toggle title=”Medihaber”]http://www.medihaber.com/guncel/saglik-personeline-yardimci-denilmesini-asla-kabul-etmiyor-ve-reddediyoruz-h5082.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Bence yardimci personel tanimo cok dogru bir karardor..saglik meslek lisesi mezunuyla yuksekogretim mezunu ayni kefeye konulmamalidir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir