Kamu personelleri istifa edemiyor

kamu memur alımı KPSS

657 sayılı kanununda yer alan hükümden dolayı memurlar istifa edemiyor. İstifa etmek, akademik kadroya ya da sözleşmeli pozisyonlara geçmek isteyen kamu personelleri şu an bunu yapamıyor. Bunun en büyük nedeniyse 657 sayılı Kanunun doksan altıncı maddesi. Bu madde metni:

Olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde veya genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerdeki Kamu personelleri yerine atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamazlar.

Bu madde nedeniyle bir kamu personeli, kurumu istifasını onaylasa bile yerine bir kişi vekaleten veya asaleten atanmamışsa, istifa edip görevi bıraktığında, bir daha devlet memurluğuna dönememektedir. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan ve Bakanlar, OHAL’in sadece terör örgütü üyeleri için çıkarıldığını ve normal vatandaşa bir etkisinin olmadığını söylemektedir. Mevzuatın da bu söyleme uygun olması gerekmektedir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir