Ulusal gıda kompozisyonu veri tabanı

turkomp, Türkomp, Ulusal gıda kompozisyonu, Ulusal gıda kompozisyonu sitesi, besinlerin enerji değerleri, gıdaların kalorileri

Ülkemiz coğrafyasında üretilen ve tüketilen, işlenmiş ya da işlenmemiş

  • tarımsal ürünlerin,
  • besin öğeleri bileşimlerinin ve
  • enerji değerlerinin yer aldığı veri tabanıdır.

Bu veri tabanı TürKomp olarak bilinir. TürKomp’ta 14 besin grubundan 580 besine ait 100 besin bileşeni için yaklaşık 63.000 besin bileşeni ve enerji değeri verisi bulunmaktadır.

Aramalar menüsünden besine, bileşene, beslenmeye ve gıda gruplarına göre arama yaparak gıdaların besin ögeleri ve enerji değerlerine ulaşabilir; bileşenlere göre gıdaları çoktan aza doğru sıralayabilirsiniz.

Beslenme çantası ile, günlük diyetinizde yer alan besinlerin içeriğini kolaylıkla hesaplayabilir ve gıdaları karşılaştırma uygulamasıyla 2 farklı gıdaya ait bileşen değerlerini aynı ekran üzerinde görebilirsiniz.

Gıda tanımlama sistemi Langual ile benzer özelliklere sahip gıdaları başka ülkelere ait veri tabanlarında yer alan verilerle de karşılaştırabilirsiniz.

[button-white url=”http://www.turkomp.gov.tr” target=”_blank” position=”center”]TürkKomp Sitesi’ne erişmek için tıklayınız[/button-white]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir