Fetö’cülerin yerine ne kadar sağlık personeli alınacak?

sağlık bakanlığı diyetisyen

Bugün Türkiye Gazetesinde yer alan bir haber doğru bilgiler içerse de, bir çok noktada yanlış bilgiler içermektedir.
FETÖ operasyonları bağlamında hem açığa alma, hem gözaltı hem de tutuklama haberlerini yayınlamaya devam ediyoruz.

Ancak bu operasyonlar sonrasına ilişkin bakarak yanlış tespitlerde bulunuyoruz. Yanlış tespitlerin önemli bir kısmı ise yanlış bilgilere dayanmaktadır.

Bu yanlış haberlerden birisi bugün Türkiye Gazetesinde yayımlanmıştır. Bu haberi memurlar.net olarak alıntılamadık. Ama diğer tüm haber siteleri alıntılandığı için haberin yanlış ve doğru kısımlarına ilişkin aşağıda bir tablo yayımlıyoruz.

TÜRKİYE GAZETESİNDE YER ALAN HABER HABERİN DOĞRUSU
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilişkilerinden dolayı kamu kurum ve kuruluşlarında gözaltı ve görevden almalar devam ederken, kurumların personel alımına ilişkin kararlar da açıklanmaya başladı. Başta Emniyet, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve TSK’da olmak üzere 90 bin kamu çalışanı görevden uzaklaştırıldıveya açığa alındı. Açığa alınan kamu personeli sayısına FETÖ okullarında çalışıp da lisansları iptal edilen 20 bin öğretmen de dahil edilmektedir. Dolaysıyla doğru rakam “70 bin kamu personeli açığa alındı” şeklinde olmalıdır.
Devlet Personel Başkanlığı ise çalışmalarını başlatarak işten el çektirilen 90 bin kamu çalışanının yerine ilk aşamada 50 bin kişinin alınacağını duyurdu. Polisten hakim ve savcıya, sağlık görevlisinden yazılım uzmanına kadar binlerce kişinin kamuya alınacağı açıklandı. Devlet Personel Başkanlığının 50 bin personel alınacağı şeklinde bir açıklaması bulunmamaktadır. Başkanlığın sadece FETÖ’den atılanların yerine alınacak personelin yine KPSS puanıyla alınacağı şeklinde bir açıklaması olmuştur.
Emniyet Genel Müdürlüğü, FETÖ soruşturmaları kapsamında 8 bin memurun işine son verdi. İçişleri Bakanı Efkan Ala önce 10 bin polis alınacağını duyurdu. Ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da 1000’i kadın olmak üzere 10 bin özel harekat polisinin daha alınacağını söyledi. Özel Harekat polisi için çalışmalar yapılırken, KPSS şartı aranmayacağı, lise mezunlarının başvurabileceği bildirilmiş, Bakan Efkan Ala, askerlik şartının aranacağını ifade etmişti. Özel harekat polisi olmak isteyen adaylar ise yaş sınırı ve askerlik konusunda Ala’dan müjdeli haber bekliyor. Haber içeriğinin bu bölümü doğrudur. Ancak askerlik ve yaş konusu Kaun ile düzenlenmiştir. Bakan Ala’nın bu konuda müjdeli bir haber vereceğini beklemiyoruz.
Milli Eğitim Bakanlığında 27 bin civarında personel açığa alındı ve yerine ilk aşamada 15 bin öğretmen alımı için süreç başladı. Başvurular 5 Eylül’e kadar alınacak. Başvurular kabul edilirken, toplamda 50 bin sözleşmeli öğretmen alımı kararı da bulunuyor. MEB’in ilk etapta 50 bin sözleşmeli öğretmen alması yönünde bir kararı bulunmuyor. Bu yıl 15 bin sözleşmeli öğretmen alındı. Şubat’ta ne kadar alınacaı, Kurumun ihtiyacı ve Maliye’nin vereceği izne göre belli olacaktır.
Son çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile Adalet Bakanlığı’na 4 bin kadro ihdas edilmişti. Bakanlık, zabıt katibi, mübaşir, teknisyen, kaloriferci, şoför ve aşçı kadroları için 2 bin 371 personel alınacağını duyurdu. Bunlardan 2 bin 161’i sözleşmeli, 210’u ise kadrolu olacak. 22 Ağustos’ta başlayan başvurular, 5 Eylül’de bitecek. KPSS puanı barajı ise 70 olacak. Bakanlık, 3 bin hakim ve savcı adayının başvurularını da 11-20 Ekim 2016 tarihleri arasında alacak. Haber içeriğinin bu bölümü doğrudur.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sözleşmeli memur alımıyla ilgili müjde verdi. Bakan Akdağ, bu yıl sonuna kadar 20 bin personel alımı yapılacağını söyledi. Şimdiye kadar 8 bin sağlık çalışanı da açığa alınmıştı. Akdağ, alımların eylül ayına yetişmeyeceğini, aralık ayına kadar tamamlanacağını ifade etti. Haber içeriğinin bu bölümü doğrudur.
Bir taraftan soruşturmalar devam ederken personel açığı için diğer kurumlarda çalışma sürüyor. OHAL ile birlikte uygulaması başlayan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile askeri liselerin kapatılıp harp akademilerinin mezun vermemesi sonucu oluşacak açığın kapatılması için sözleşmeli subay ihtimalini ifade eden Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tan müjde bekleniyor. Haber içeriğinin bu bölümü doğrudur.

Memurlar.net

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir