Tarçının 8 yararı!

tarçın pelin güloğlu

Tarçın, anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan defnegiller familyasına ait bir bitkidir. Türkçede tarçın Çin ağacı anlamına gelmektedir. Tarçının kokusu kuvvetli, kesin ve uzun süreli; tadı tatlımsı ve yakıcıdır.

Tarçın genelde baharat olarak kullanılmaktadır. Özellikle sütlü tatlılarda çeşni olarak katılmaktadır. Kahve, çikolata gibi içeceklerde de yaygın olarak kullanımı mevcuttur.

Tarçının faydalarından bahsedilecek olunursa:

1. Sekiz maddede tarçın:Tarçın, yüksek miktarda antioksidan içerir

Tarçın, yüksek miktarda antioksidan içerir. Böylece serbest radikallerin vücuttan uzaklaşmasında yardımcı olur. Serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasıyla beraber kanser gibi rahatsızlıkların riskini en aza indirmektedir.

tarçın

2. Sekiz maddede tarçın:Tarçın anti-iflamatuar etkiye sahiptir”

Tarçının özellikle kas ağrısı, premenstrüal ağrı ve yaşa bağlı ağrıları yönetmekte etkili olduğu araştırmalar sonucunda kaydedilmiştir.

3. Sekiz maddede tarçın: “Tarçın, kalp rahatsızlıkları riskini en aza indirir”

Araştırmalara göre tarçının yüksek kan kolesterolünü, yüksek kan trigliseritini ve hatta yüksek kan basıncını düşürücü etkisi vardır. Bu da tarçının kalp rahatsızlıklarını engellemedeki rolünün nereden geldiğini bizlere açıklamaktadır.

4. Sekiz maddede tarçın: “Tip 2 Diyabeti önleyebilir”

Diyabet, insülin direnci oluştuğunda kişinin kendi kan şekerini yönetemediğinde ve kötü glisemik kontrol gerçekleştiğinde ortaya çıkmaktadır. Yapılan çalışmalar, tarçının glikozun kana karışmasında etkili olan enzimlerin bloke olmasında etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Böylece kan şekeri kontrol altına alınmaktadır.

5. Sekiz maddede tarçın: “Tarçın, beyin fonksiyonlarını korur”

Antioksidan içeriği sayesinde tarçının Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklarını önlediği yapılan araştırmalar sayesinde kanıtlanmıştır.

6. Sekiz maddede tarçın: “Kanser gelişimini önleyebilir”

Tarçın, antikarsenojenik etkiye sahiptir, kanserin gelişmesini engeller.

7. Sekiz maddede tarçın: “Bağışıklığı güçlendirir”

Tarçın, bağışıklık sistemini destekler. Enfeksiyonlarla savaşmak için etkili bir besin maddesidir.

tarçın ağacı, zencefil, tarçın zayıflatırmı, tarçın ve arkadaşları, öjenol, öjenol nedir, öjenol ve tarçın, şeker hastalığında tarçın, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri nelerdir, Tarçının Tip 2 Diyabet üzerindeki etkileri nasıldır, tarçın ve şeker hastalığı, şeker hastalığında tarçın,

8. Sekiz maddede tarçın: “Mantar oluşumunu engelleyebilir ve sağlığa birçok katkısı vardır”

Tarçın, antifungal etki gösterir. Yani vücutta mantarların üremesini engeller. Tarçın, alerji semptomlarını azaltabilir. Yiyeceklere şeker eklemeden tatlandırmamızı sağlar. Doğal gıda koruma maddesi olarak kullanılabilir. Tarçının faydaları bu şekildedir. Tarçını kullanırken aşırıya kaçmayalım. Herhangi bir yan etki görüldüğünde diyetisyene ya da tabibe danışınız. Sağlıklı günler.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Pelin Güloğlu

Diyetisyen Pelin Güloğlu

Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü Diyetisyeni

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir