Sıcak havalarda su tüketimine dikkat edin

Sıcak havalarda su tüketimine dikkat edin, ne kadar su içilmeli, günde kaç bardak su içmeliyim, suyun yerine ne içilebilir, su içememe hastalığı, diyetisyen yazıları, diyetisyen ayşe özgül

Su, insan yaşamı için en önemli ögelerinden bir tanesidir ve beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsan, besin almadan haftalarca canlılığını sürdürebilmesine karşın, susuzluk durumunda ancak birkaç gün yaşayabilmektedir.

İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre %42 ile 75 arasında değişmekle birlikte yetişkin insan vücudunun ortalama %59’u sudur.

Vücut fonksiyonlarının çalışmasında, metabolizmanın dengesinin sağlanmasında ve vücuttaki pek çok biyokimyasal reaksiyonunun gerçekleşmesinde su son derece önemli bir rol oynamaktadır.

Besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere taşınmasında, hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli çalışmasında, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve vücuttan atılmasında sindirim sisteminin düzenli çalışmasında, ve çeşitli biyokimyasal olayların gerçekleşmesinde su son derece önem taşır.

sporcu su

Yaz mevsiminde sıcaklık sebebi ile aşırı terleme su ve mineral kaybına sebep olmaktadır. Vücut suyunu dengede tutabilmek için yeterli miktarda su tüketimine ihtiyacımız vardır Yaz aylarında tükettiğimiz soğuk içecekler suyun yerini tutamazlar ayrıca kalori değerleri göz ardı edilmemelidir. Ayrıca su dışındaki sıvılar vücudun su talebini azaltacağı için tüketilmesi uygun değildir. Meşrubatlar, alkol, kola veya diğer asitli içecekler gibi sıvıların hiçbiri suyun yerine ikame edilemezler ve bedende su gibi bir role de sahip değildirler.

Gün içerisinde içtiğimiz çay, kahve, soda vb. içeceklerle ile de sıvı almaktayız. Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı ihtiyacını karşılasa da uygun su kaynakları olarak sayılmazlar. Örneğin kafein içeren kahve içildiğinde su alırsınız ancak diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yaparak daha fazla sıvı kaybedersiniz.

Her gün ne kadar su içmelisiniz?

Genel bir kural olarak, vücutta oluşan zararlı maddelerin atımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için 8-10 bardak su tüketilmesi önerilmektedir. İnsanlar su gereksinimlerini genellikle; içecekler, besinler ve metabolizma olmak üzere üç kaynaktan sağlarlar. Besin içerisinde bulunan besin öğelerinin yakılması sonucunda su oluşur. Diyette proteine göre karbonhidrat ve yağın yüksek olması metabolik suyu arttırır. Yediğimiz besinler ve içecekler yoluyla da vücudumuza su sağlarız.

Örnek olarak sebze ve meyvelerin yaklaşık %85 -90’ı , 1 su bardağı sütün %90’ı sudur.

diyetisyen ayşe özgül

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-ayse-ozgul/” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]yazara soru sor[/button-brown]

 

 

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir