Organ nakli hakkında az bilinen 8 gerçek

doku ve organ nakli

Organ transplantasyonu (organ nakli) organ alıcısı tarafından verilen sağlam organın bir kısmının ya da tamamının alıcının hasarlı veya çalışmayan organı yerine koymak amacıyla bir vücuttan diğerine nakledilmesidir.

doku ve organ nakli

 1. Organ donörü yaşayan kişi veya kadavra olabilir.
 2. Organ nakli fikrine, çok eski devirlerden beri rastlanmaktadır. Hindistan’da eski devirlerde suçluların burunları kesilirdi. Hint cerrahlar, kesik burunları tamir etmekte büyük ustalık kazanmışlardı. Hastanın kolundan ince bir deri ve derialtı yağ dokusu parçası kaldırılarak buruna tutturulur ve deri parçası, yüzdeki kan deveranı ile ahenk temin ettiğinde, kolla bağlantısı kesilirdi.
 3. On sekizinci yüzyılda bir İtalyan cerrah olan Baronio, dikkatle yapılacak olan bir ameliyat sonucunda bir hastanın vücudundan alınan deri parçalarının aynı insana nakledilebileceğini söylemiştir.
 4. Organ nakli konusunda çalışmalarını sürdüren bilim adamları, önce hayvandan hayvana daha sonra da insandan insana organ nakillerini denemişlerdir.
 5. Böbrek naklini 1956’da Dr. Muray ve arkadaşları başarı ile gerçekleştirmişlerdir.
 6. Canlı organizmalarda hastalıklar veya yaralanmalar sonucunda ortaya çıkan hasarları tamir edebilme kabiliyeti vardır. Bu durum, insanlarda oldukça sınırlıdır.
 7. Hasar görmüş veya görevini yapamayacak hale gelmiş dokuları ve organları yenileme çalışmaları insanoğlunu devamlı meşgul etmiş ve böylece insandan insana organ nakline başvurulduğu gibi, bazen da yapay maddeler ve cihazlar kullanılması yoluna gidilmiştir.
 8. Organ nakli konusunda ülkemiz adına yapılması gereken çok iş var. Değişik kıta/bölge ve ülkelerde organ nakillleri yıl 2000 ( Türkiye 2004)
  Böbrek(pmp*) Karaciğer(pmp) Kalp(pmp)
  ABD 52 19 8
  Avrupa 27 10 4
  Türkiye 13 3,5 1
  Asya 3 0.3 0.03
  Latin Amerika 13 1.6 0.5
  • Tüm sayılar milyonda bir nüfus içindir

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir