Kurban bayramında doğru beslenme nasıl olmalı?

kurban, kurban bayramı, kurban eti, kurban bayramında beslenme, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl pişirilir, kurban kesmeden önce dikkat edilmesi gerekenler, kurban etinin pH değeri, etin pH ve lezzeti, kurban eti neden katılaşır, kurban eti ne kadar dinlendirilmeli, ölüm katılığı nedir, kurban etinde rigor mortis, kurban eti dondurucuda ne kadar bekletilir, kurban eti buzdolabında ne kadar saklanır, et ne zaman bozulur, etleri pişirme yöntemleri, kuru pişirme, nemli pilirme, elektromanyetik pişirme

Bereketiyle birlikte gelen kurban bayramının telaşı tüm Türkiye’yi sardı. Kurban etinin tadı başka oluyor. Ve ister istemez çok yeniyor. Kurban etinin yanında bol miktarda salatalık, domates, yeşillik yenilirse hazmı kolaylaştırır ve asidi dengeler.

Kansızlık (Anemi) problemi yaşayanlar dikkat! Yüksek demir kaynağı kırmızı et ile birlikte C vitamini içeren (limon, maydanoz, domates) besinler tüketilmelidir. Çünkü C vitamini, demirin emilimini arttırmaktadır. Aynı zamanda kansızlık problemi yaşayanlar et ile birlikte yoğurt ve ayran yememelidir. Çünkü yoğurtta bulunan kalsiyum ve et de bulunan demir etkileşime girerek, her ikisinin emilimini de azaltmaktadır.

Bayram bahane, kurban eti şahane

Tıbb-ı Nebevî’ye dair eserlerdeki bilgilere göre, “Sığır etinin mizacı soğuk ve kurudur” denilmiştir. Yani hazmı zor, sindirimi ağır ve mideden yavaş iner…

Peygamber A. S. da : “Et, dünya ve ahrette yiyeceklerin efendisidir” buyurmuştur (İ. Mâce etime Hadis 3305). Peygamberimizin (A S.) en çok koyunun kürek etini, ön kolları etlerini sevdiği rivayet edilir. Koyun etinin rahat sindirilmesinin sağlamak için limonlu su içilmelidir.

Peygamber A. S. : “Sizlere inek sütünü tavsiye ederim. Zira, ineğin sütü şifa, sütünden elde edilen yağı deva, eti ise derttir” buyurmuştur (C. Sagır 1/51; K. Ummal 10/28209).

Azı karar, ortası karar; çoğu zarar

Sabah kahvaltısı ile birlikte başlanan

  • KESME
  • SOYMA
  • PARÇALAMA
  • PAYLAŞTIRMA
  • KIYMA
  • IZGARA

işlemi Beylerin;  Haşlama/Kavurma/Buzlukta Dondurma işlemi ise Hanımların görev dağılımları arasındadır. Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarında çiğ sebze ve meyveleri doğrama işlemi yapılmamalıdır.

Etler; büyük parçalar halinde değil ancak kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolabında soğutulup buzluk kısmında dondurularak 6 ay muhafaza edilir.

Pişirmek için buzluktan çıkartılan etler, yine buzdolabının alt raflarına indirilerek bir süzgeç yardımı ile çözdürülmeli ve etin çözülen suya değmesi bir süzgeç yardımı ile engellenmelidir. Ayrıca çözdürülen et hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.

Et kullanılarak yapılan sebze ya da baklagil yemeklerine 1 yemek kaşığından fazla yağ ilave edilmemelidir. Özellikle katı yağlar, et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır.

Genel olarak sakatat tüketimi de artmaktadır. Ancak özellikle kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler diyetisyen gözetiminde sakatat tüketecekleri gün, yumurta tüketmemeleri gerekir.

Kurban bayramında pilav/makarna/bulgur pilavı/bayramın gözdesi yaprak sarma veya baklava tercih edilecekse gün içinde ekmek yenmemelidir. Çünkü bunların hepsi birer ekmek gurubudur. Günlük 1 ila 3 Baklava-15 Sarma dan fazla tüketilmemelidir. Ayrıca kalp sağlığı açısından günlük şekersiz 1 türk kahvesi ihmal edilmemelidir.

Günlük (2-2.5 lt) su tüketimine dikkat edilmelidir. Asitli/Gazlı içecekler yerine ayran/yoğurt/cacık tüketilmelidir.

Gidilen bayram ziyaretlerde; meyve suları yerine açık çay/bitki çayları; hamur tatlıları yerine bitter çikolata veya sütlü tatlılar ve meyveler tercih edilmelidir. Misafirlerinize midelerini rahatlatacak soğuk sütlü tatlılar ikram edin. Aşırı şerbetli tatlı, artan et tüketimi ve bayramın sıcaklara denk gelmesi ile riskli gurupları rahatsız edebilmektedir.

Son olarak; bayramı ağız tadıyla geçirmek için dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Fesleğen Diyet Ailesi Hayırlı, Huzurlu ve Bereketli Bayramlar Diler…

gaziantep reyhan erişen diyetisyen

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-reyhan-erisen/” target=”_blank” position=”left”]uzmanın tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenden online diyet al[/button-green][button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]soru sor[/button-brown]

FESLEĞEN DİYET BESLENME DANIŞMA MERKEZİ / 0376 212 00 11 – 0545 684 74 56

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz:

[button-white url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyen-yazar-ariyoruz/” target=”_blank” position=”center”]uzman yazarlık başvurusu yap[/button-white]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir