Hipokrat’ın 1.500 yıllık reçetesi bulundu!

hipokrat reçete

Mısır’da Sina Yarımadası’nın güneyinde yer alan Aziz Katarina Manastırı’nın kütüphanesinde müthiş keşif…

Altıncı yüzyıldan kalma el yazması kitapta Hipokrat’ın bir reçetesi bulundu. Tıp biliminin kurucularından Hipokrat’ın reçetesinin yazılı olduğu kitabın deriden yapılan çift katmanlı bir Kitap Palmesit el yazması olduğu belirlendi.

1.500 yıllık kitabın ikinci katmanında ise M.S. 5’inci yüzyılda ya da 6’ncı yüzyılın erken dönemlerinde Süryanice yazılmış bir İncil bulunduğu açıklandı. Mısır Eski Eserler Bakanlığı‘nın Arkeolojik Belgeleme Birimi Başkanı Ahmed en-Nimer, o dönemde kitap sayfaları çok pahalı olduğundan böyle bir yönteme başvurulduğunu açıkladı.

İncil’in ikinci yüzyılda Yunanca‘dan Süryanice‘ye çevrildiği düşünülüyor. Günümüzde tabiplerin mesleklerini icra etmeye başlamadan önce ettikleri yeminin sahibi olan Hipokrat’ın reçetesinde tam olarak ne yazdığı açıklanmadı. Kitabede kime ait olduğu bilinmeyen üç reçete olduğu ve reçetelerden birinde kullanılan bitkilerin resimlerinin olduğu açıklandı.

[toggle title=”Medi Magazin”]http://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-hipokratin-bin-500-yillik-recetesi-bulundu-11-681-74369.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir