Ekmekte GDO analizi sonuçlarına laboratuvar teyidi!

ekmek çeşitleri diyet, Tam Buğday Ekmeği yararlı mı, ekmek, ekmek kaç kalori, ekmek kilo aldırır mı, hangi ekmek daha faydalı, hangi ekmek yenmeli, rümeysa çelik

Ekmek katkı maddesinde GDO çıktı” haberi üzerine, Adana’daki fırınlardan alınan numuneleri analiz eden İnvenura’dan da bir açıklama geldi. Açıklamada, İnvenura’nın yaptığı analizde ortaya çıkan sonuçların Bakanlık tarafından da teyit edildiği kaydedildi.

gmo, GDO, Genetiği değiştirilmiş organizma (1)

2012 yılından bu yana İzmir merkezli olarak faaliyet gösteren ve Türkiye analiz pazarının % 10’undan fazlasına hizmet veren İnvenura Gıda Analiz Laboratuvarları, Hürriyet Gazetesi muhabiri Burak Çoşan’ın 20.03.2017 tarihinde “Ekmek Katkı Maddesinde GDO Çıktı” başlıklı haberi ile gündeme gelen konuya dair yazılı bir açıklama yaptı.

tam tahıllı ekmek, tam tahıl ekmeği

Ekmeğe ilişkin analizler İnvenura laboratuvarlarında yapıldı

Söz konusu haber ile gündeme gelen, kimi ekmek katkı maddelerinin içeriğinde GDO’ya rastlanması konusunda kamuoyunu bilgilendirmenin, kurumsal sorumluluğun bir gereği olarak görüldüğü belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

Geçtiğimiz hafta, sayın Coşan’ın haberinde yer aldığı üzere, bir şehrimizde üretilen ekmeklerde analiz yapılması ihtiyacı ortaya çıkmış ve bu analiz İnvenura Laboratuvarları tarafından gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları ivedilikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile paylaşılmış, süreçte Bakanlık yetkilileriyle güçlü bir işbirliği gerçekleştirilmiştir.

gmo, GDO, Genetiği değiştirilmiş organizma (1)

Analiz sonuçları, Bakanlık tarafından da teyit edildi

Ülkemizdeki gıda güvenliğinin tesisi ve korunmasında 100’ü aşan tam donanımlı uzman kadrosu, uluslararası akreditasyonlara sahip İzmir ve Manisa’daki laboratuvarları ile faaliyet gösteren İnvenura’nın yaptığı analizde ortaya çıkan sonuçlar Bakanlığımız tarafından da teyit edilmiştir.

Yaşanan bu son durum, benzeri durumlarda nasıl ‘alarm’ durumuna geçilebileceğini ve tehlikeli hammaddenin hangi ürünlerde kullanıldığı ile bu ürünlerin nerelerde satışa sunulduğunun tespitine yönelik ürün izleme sistemlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Ayrıca yaşanan son durum, gerek numunelerin toplatılması, gerek denetimlerin yapılması ve gerekse bunun kamuoyu ile paylaşılması konusunda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Faruk Çelik ile Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Sn. Muharrem Selçuk’un tanık olduğumuz yaklaşım ve yoğun çabaları tüm takdirlerin üstündedir.

ORGANİK TAM BUĞDAY EKMEK

Analiz, denetim, gözetleme, bitki koruma ve danışmanlık alanlarında hizmet veren ve ülkemizdeki tarımın gelişmesi için çalışmalar yürüten İnvenura’nın, Güvenilir Gıda konusunda yapılacak her tür çalışma ve işbirliğine hazır olduğunu da bu vesile ile kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir