Diyetisyenlere “yumurta” raporu sunuldu!

yumurta kaç kalori, yumurta besin değeri, yumurta faydaları, yumurta sporcu

İskoçyalı Beslenme Uzmanı Dr. Carrie Ruxton’ca yürütülen ve tıp alanında çalışan diyetisyenlere önerilerde bulunmak üzere raporlanan çalışma sonucu önemli bir bilgiye varıldı…

İskoçyalı Beslenme Uzmanı Dr. Carrie Ruxton’nin yürüttüğü çalışmaya göre, yumurtanın sağlık açısından çeşitli yararları olduğunu ve diyabetten kas ve hafıza kaybına kadar her türlü hastalığa reçete edilmesi gerektiğini iddia ediliyor. Bu iddialar İskoçya’dan Beslenme Uzmanı Dr. Carrie Ruxton tarafından yürütülen ve tıp alanında çalışan diyetisyenlere önerilerde bulunmak üzere raporlanan çalışma sonucu ortaya kondu.

Bu çalışmaya göre yumurta kaliteli protein ve yağ asitleri içermesinin yanında birçok başka önemli ve bazıları başka besinlerde bulunmayan besin ögeleri içeriyor. Bunlar D, B vitaminleri, selenyum, iyot ve kolin olarak sayılabilir. Bu araştırma bulguları, yıllardır içeriğindeki kolesterol nedeniyle kalp hastalığına yol açacağı yanlış görüşü yüzünden dışlanan yumurtanın müthiş geri dönüşünü sağlayacaktır.

Yumurtanın bilinen en önemli faydaları

  • Yumurta başka besinlerde bulunmayan besin ögeleri içerir, örneğin D vitamini.
  • Orta boy bir yumurta 6,4 gram protein içerir.
  • Orta yaş grubu erkekler düzenli olarak yumurta tüketirse stroke riskleri % 12 azalıyor.
  • Yumurta kas gelişimini destekleyen löysin adlı amino asidi bol miktarda içermektedir.
  • Yumurta geriyatrik bireylerin beyin fonksiyonlarını destekleyerek demans belirtilerini azaltır.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir