Diyet uygulayanlar nasıl müzik dinlemeli?

müzik tedavi, müzik terapi, müzikoterapi

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, ameliyat sonrası yoğun bakımda uyguladıkları müzik terapisi ile hastaların daha rahat uyuduklarını, ağrıları olmadığını söyledi. Sönmez, diyet yapanlar için de iştah kesen müzik tüyoları verdi.

İzmir’in Çeşme ilçesinde 19-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen İzmir Eczacılık Günleri devam ediyor.

Müziğin tedaviye olumlu etkileri

Etkinlikte Müzikoterapi konulu konuşmasıyla ilgi odağı olan Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, müzikle tedavi konusunda bilgiler verdi, müziğin insan üzerindeki etkilerini anlattı.

Müzikle terapinin bin yıllık bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Sönmez,

Batı ülkelerinde müzikle tedavi yoğun bakımlarda bir CD çalarak, her hastaya aynı müziği dinleterek yapılmaktaydı. Fakat bu başarılı bir tedavi değil. Müzikle tedavi bire bir yapılan bir terapidir. Biz kendi hastanemizde yoğun bakımda uyanmış olan her hastaya sabah akşam 15’er dakika müzik terapi yapıyoruz. Bu hastaların uyanıklık durumuna, ruhsal durumuna ilişkin bir görüşme yapıyoruz. Çünkü bir hastaya çaldığınız ney, diğer hastayı rahatız edebilir, dedi.

Yaklaşık 15 yıldır bu tedaviyi uyguladıklarını ifade eden Sönmez,

Son 5 yıldır yoğun bakımda insanlar uykusuzluk çekmiyor. Hastalarımız son derece rahat uyuyorlar. Yoğun bakımda bir hastayı ilaçla uyutamıyorken bile güzel bir ney terapiyle uyutabiliyoruz. 15 hasta üzerinde yaptığımız çalışmalarda ney terapiyle tansiyonlarının düştüğünü, nabızlarının yavaşladığını ve oksijenin arttığını tespit ettik, diye konuştu.

Diyet yapanlara uyarı

Müziğin, türüne göre iştah açıcı etki gösterebildiğini de dile getiren Bingür Sönmez,

Bir restoranda hicaz çalıyorsa restoran iflas eder. Çünkü hicaz, diyet müziğidir. Restoranlarda rast çalmalı. Diyet yapanların mutlaka hicaz dinlemeleri lazım. Hicaz dinleyenlerin iştahları kapanır. Eğer rast dinlerlerse devamlı yemek yerler, uyarılarında bulundu.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir