“Diyetisyen” unvanına sahip olmadan mesleği icra etmek artık suç!

sahte diyetisyen

Diyetisyenler Birliği Yasası, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

kıbrıs diyetisyen birliğiDiyetisyencilik oynayanlara, para hatta hapis cezası var!

Yasa uyarınca, diyetisyen unvanına haiz olmadan diyetisyenlik mesleği icra eden kişilere hapislik ve para cezası verilebilecek.

Cumhuriyet Meclisi’nin 3 Nisan 2017 tarihli birleşiminde oy birliğiyle kabul edilen yasayla, Diyetisyenler Birliği’nin yapısı, çalışma şekli ve derneğe üyelik koşulları kural altına alınıyor ve “diyetisyenlik” mesleğinin tanımı yapılıyor. Buna göre diyetisyen herhangi bir yükseköğretim kurumunun beslenme ve diyetetik ile ilgili bir bölümünden lisans diplomasına sahip olup diyetisyen unvanını alan kişileri anlatıyor.

2 yıla kadar hapis cezası!

Diyetisyen unvanına sahip olmadan diyetisyenlik mesleğini icra eden, tıbbi beslenme tedavisi üzerine medyada yazılı belge sunan, sosyal medya aracılığıyla sağlıklı beslenme tavsiyesinde bulunan kişilerin suç işlemiş sayıldığı yasaya göre, bu kişiler mahkumiyetleri halinde 2 yıla kadar hapis cezasına veya asgari ücretin 5 katına kadar para cezasına ya da her iki cezaya birden çarptırılabilecek.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

3 Yorum

  1. Peki sahte diyetisyenleri nasıl ve nereye bildirebiliriz bunun hakkında da bilgi verir misiniz 🙏

    1. CİMER ya da BİMER aracılığı ile şikayet oluşturabilirsiniz.

  2. Bu yasa yalnızca Kıbrıs’ da mı geçerli?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir