Diyetisyenlerin hastalarına gizlice söylemek istediği 8 şey!

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

İşte özellikle kamu kurumlarında Diyetisyenlerin hastalarına gizlice söylemek istediği 8 şey…

1. Sağlık reformlarıyla ilgili benim de endişelerim oluyor…

Hastalarım için uygulamaya konulan sağlık reformları için müteşekkirim; yüksek sigorta primleri ve ödemelerde muafiyetler onlar için kolaylık sağlayabilir ama diyetisyen güvencesi sağlamayan uygulamalar bu kez beni maddi sıkıntıya sokabiliyor.

Küçük bir işletmenin içerisindeyim ve daha az ödeme alırken, fazlasını yapmam söyleniyor. Eğer verdiğim emeğin karşılığında maddi olarak tatmin edilemiyorsam, bu sektördeki zorluklara katlanmanın da bir anlamı kalmaz. Kanunlar, yönetmelikler ve aşmam gereken daha birçok prosedür beni mesleğimden uzaklaştırıyor ve neredeyse hasta sağlığını birinci sıraya koyamaz hale geliyorum.

2. Eğer geç kalacaksan ya da randevunu iptal edeceksen, lütfen öncesinde beni bilgilendir

Hayatınızın yoğun ve karmaşık olduğunu biliyorum. Trafik, aile sorunları, iş yerindeki çatışmalar her zaman istenen yerde olamamanıza neden olabilir ya da sadece unutuverirsiniz fakat ayarlanmış randevular bir klinikteki kan akışı anlamına gelir ve bir randevu kaçırıldığında maddi kayıp olduğu gibi, diğer hastalar da randevuları için uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Çoğu restoran artık aynı uçak ve otellerde olduğu gibi gelseniz de gelmeseniz de belli bir miktar sizden ödeme alıyor, bazı doktorlar da bunu uygulamaya başladılar.

3. Bunu (….) gerçekten yapmalısın.

Sana kilo kaybetmen gerektiğini, sigarayı veya alkolü bırakman gerektiğini vb. söylememiz; bizim yargılayıcı, empatiden yoksun veya ırkçı kişiler olduğumuz anlamına gelmiyor. Bunları senin iyiliğin için söylüyoruz ve aslında bizim işimiz. Muhtemelen daha önce de birçok diyetisyenden ya da doktordan benzer şeyleri duymuşsundur ama bu demek değil ki sağlıksız davranışlarını düzeltmeye çalışmaktan vazgeçeceğiz ve aynı önerileri tekrarlamayacağız.

4. Bizi aramadan önce bir kez daha düşün

Eğer sorunun yarın sabah için bekleyebileceğini düşünüyorsun lütfen gecenin bir yarısında arama. Çoğu diyetisyen ya da doktor ertesi günkü yoğun tempoya ayak uydurabilmek için iyi bir uykuya ihtiyaç duyar. Diyetisyenlerin de daha iyi beslenme tedavisi için dinlenmeye gereksinimleri var.

5. Çalışanlarıma kibar davran

Lütfen çalışanlarıma karşı kaba olma, kötü söz ya da şiddet hiçbir sorununu çözmeyecektir. Bir çalışanım uygunsuz bir davranışta bulunursa ilk önce benimle paylaş. Eğer takip etmem gereken randevu saatinden geride gidiyorsam bu sözlü ya da fiziksel şiddet için bir bahane olamaz. Unutma ki, hastaneler gibi stresli bir ortamda elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz…

6. Benim de her zaman dakik olmam mümkün değil

Acil durumlar, hastalarla açığa çıkan yeni sorunlar günlük hayatımın bir parçası ve doğal olarak bazen normal programımın gerisinde kalabiliyorum. Tembelliğimden ya da beceriksizliğimden değil, sadece hayatın öngörülemez düzeninden kaynaklanan bir durum.

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi7. Basit bir teşekkür çok yol kat ettirebilir

Ekibim ve ben oldukça sıkı çalışıyoruz. Hastalarımız için en iyi sonuçları elde etmek için uğraşıyoruz. Sözle, sarılmayla ya da ev yapımı kurabiyeyle verilmiş küçük bir teşekkürün bizdeki iyileştirici etkisini tahmin bile edemezsiniz.

8. Ben de herkes gibi sadece bir insanım

Her insanda olduğu gibi bizim de iyi ve kötü günlerimiz var. Yüzümüzde gülümseme olması için çabalıyoruz ama aile, iş, ekonomik durumlar ve sağlık gibi meseleler de bizi etkiliyor. O yüzden lütfen yargılamak için çok hızlı davranmayın, biraz anlayış gösterin.

Diyetisyenlik eşsiz ama zorluklarla dolu bir meslek. Umarım bu söylediklerim beyaz önlüklülerin ne düşündüğüyle ilgili kafanızda ufak bir fikir oluşturmuştur…

Bu yazı medimagazin.com.tr sitesindeki "Doktorların hastalarına gizlice söylemek istediği 8 şey!" başlığı düzenlenilerek yayımlanmıştır. Aktif bağlantı adresi için tıklayınız
.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir