Bir tıkla diyetisyenin hesabını çaldılar!

diyetisyen eliza gözüyılmaz

Sosyal medyanın tek kabusu troller değil. Hesap hırsızı dolandırıcılar, kendilerini güncelleyen yöntemlerle kullanıcıların hesaplarını ele geçiriyor. Beslenme Uzmanı Dyt. Eliza Gözüyılmaz Sabancı, Ufuk Karaca, Serpil Eroğlu sosyal medya hesaplarını kaptıran üç mağdur…

Beslenme Uzmanı Dyt. Eliza Gözüyılmaz Sabancı (27), sosyal medyayı aktif kullanan bir diyetisyen. Bir e-posta ile hesabının ticari olarak görünmediğini ve gönderilen linke tıklamazsa hesabını kaybedeceğini “öğrendi”. Fakat işlemi gerçekleştirmesiyle, 48.000 civarında takipçisi olan hesabını kaybetmesi bir oldu.

Tıkladığım anda ‘Instagram şifreniz değiştirilmiştir’ diye bildirim geldi, diyen Sabancı, hesabını kurtarabilmek için sayfasını ele geçirenlere mesajlar gönderdi ancak İngilizce yanıtlar aldı. Hesabı çalan kişi, Sabancı’yı taklit ederek Türkçe anketler paylaştı, online diyet hediye edeceğini söyledi. Hatta takipçilerinden “Bana üstsüz fotoğrafınızı atın, göbek göğüs bölgenizi gönderin, tarzında isteklerde de bulundu. Hesabı çalındıktan 10 gün sonra, Sabancı’yı telefonla arayan biri, birlikte çalıştıkları kişilerle fikir ayrılığına düştüğünü ve 500₺ karşılığında Sabancı’ya hesabını geri verebileceğini söyledi. Sabancı, arayan kişiyi biraz korkutarak, hesabını geri aldı ancak bu durum bir gün sürdü. Sabancı, ertesi gün bütün fotoğraflarının silindiğini ve hesabından komik içerikler paylaşılmaya başlandığını gördü. Instagram aracılığıyla, çalıdıktan 18 gün sonra hesabını tekrar geri almayı başardı ancak, bu hesaba verilen zarardan dolayı, sıfırdan yeni bir hesap açmak zorunda kaldı.

Suç tespit edilirse ceza veriliyor

Bilişim Hukukçusu Avukat Şebnem Ahi’nin önerisi hesapları ve bilgileri çalınanların gecikmeden ilgili sosyal medya platformuna bildirim yapması, çözüm bulunmazsa savcılığa veya emniyete başvurmaları yönünde. Türk Ceza Kanunu’na göre yaptırımların uygulanabileceğini belirten Ahi, yaşanan maddi ve manevi zararlar için tazminat talebinde de bulunulabileceğini aktardı.

Bilişim uzmanı Arman Acar’a göre en çok kullanılan yöntemlerden biri sosyal medyaya ek olarak geliştirilen üçüncü parti yazılımlarla şifre paylaşmak. Bu yazılımların en popüler örnekleri takipçi ve beğeni kazanma veya profilime kim bakmış tarzındaki uygulamalar. Her hesaba farklı şifre verilmesini öneren Acar bunun nedenini şöyle açıklıyor:

Twitter hesabınızı mı ele geçirdiler? Sizin kayıtlı mail adresinize de aynı şifreyi deniyorlar. Ondan sonra Instagram’ınızı, Facebook’unuzu, ne varsa hacklemeye başlıyorlar…

[toggle title=”Hürriyet”]http://www.hurriyet.com.tr/gundem/sosyal-medya-hirsizlarina-dikkat-bir-tikla-hesaplarini-caldilar-40755814[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Şu yıldızlı / alanlarda üye adı olan forum çoğu kullanıcının doldurmaya üşenerek yorum yapmaktan vazgeçtiği bir formdur. Siteniz wordpress ise daha kolay yorum eklentileri mevcut. Güzel bir site yapmışsınız google reklamı vererek site hitini arttırabilirsiniz. Gıda konusu tefarruatlı bir konı. Avrupada başka ürün türkiyede başka ürün satıyorlar. Sadece aynı olan kısmı ambalajları. Gençlerimiz bu tarz cips vesaire çok yiyotlar. Çoğunda alzaymer yapan madde var. Ülke olarak her birey yediklerinin içeriğini yemeden önce araştırmak ve konrtol etmek durumunda. Yada hastalıklar boğuşmak durumunda. Sostal medyada twitter da instagramda facebookta bu tarz çalınma işleri kullanıcıya tıklatmalarla yapılıyor. Bana da bu tarz oraya tıkla buraya tıklaü hesabınız çalındı çalınacak kitlendi kitlenecek mesajı geliyor. Bunların dolandırıcılık mesajları olduğunu bildiğim için gönderen ehsabı direkt engelliyorum. En güzel yol bu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir