22.000 Sağlık personeli kadrosu onaylandı

sağlık bakanlığı diyetisyen

Müjde TBMM plan ve bütçe komisyonunda…

Sağlık Bakanlığı’na ait 22 bin sözleşmeli personel alımı yapılacak. Bayramdan sonra görüşülmesi düşünülen 22.000 Sağlık personeli alımı Prof. Dr. Recep Akdağ‘ın ısrarı üzerine öne alındı.

Tüm branşlardan alım yapılacak

Bütün personelerden alım yapılacağı bu atama içerisinde en çok

  • Sağlık teknikeri
  • Teknisyen
  • Tıp hekimi
  • Ebe
  • Hemşire alımı olacak ve net sayılarında belirlenecek.

Tasarıda görüşmeleri

MADDE 47- 10/7/2003 tarihli ve 4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir. “EK MADDE 1- Bu Kanun kapsamındaki sözleşmeli personel pozisyonlarından, 657 sayılı Kanunun geçici 37 nci ve geçici 41 inci maddeleri kapsamında memur kadrolarına yapılan atamalar nedeniyle boşalmış olan ve anılan geçici maddeler uyarınca iptal edilmiş sayılanlar, 1 inci maddenin ikinci fıkrasının ikinci cümlesinde belirtilen sayı dahilinde kullanılabilir.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ (Erzurum) 

Bizim 2003 tarihli bir kanunumuz var, 4924 sayılı Kanun. Özellikle ülkenin 5’inci ve 6’ncı bölge illerinde ya da ilçelerinde eleman temininde bazen güçlük çekiyoruz, doktor ya da diğer sağlık personeli açısından. Bunlarla ilgili 11 bin civarında şu anda kadromuz var. Bu, 22 bindi, daha önce atanan kadrolar sebebiyle bunlarda boşalma olmuştu, şimdi o kadroları yeniden geri alıyoruz. Yani böylece daha yüksek ücretle 5’inci ve 6’ncı bölge illerinde hekim ya da diğer sağlık çalışanı çalıştırma imkânımız oluyor. Zaten hâlihazırda var, o 11 bin kadroya yaklaşık olarak bir 11 bin kadro daha eklemiş oluyoruz.

Musa Çam (İzmir)

Sayın Bakan, şimdi, 11 bin boş kadro var ve 11 bin boş kadro daha tahsil edecek, toplam 22 bin atama yapacaksınız. Bu atamaları hangi usul ve esaslara göre gerçekleştireceksiniz? Bunu öğrenmek isterim.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ (Erzurum) 

Yok, öyle söylemeyin; bazen evet, bizim oyumuzla hukuk oluşuyor ama toplumsal talep sizin ona nasıl baktığınızla birlikte oluşuyor. Bu bir gerçek, siyasi bir gerçeklik. Şimdi, hangi usulle atayacağız? Tamamen memurları atadığımız usullerle atıyoruz, doktorlar kurayla atanıyor, diğer memurlar sınava giriyorlar, o sınavlarına göre, aldıkları puanlara göre tercih yapıp atanıyorlar. Ücret farklılığı yaparak bunu yapamaz mıyız? Yapabiliriz ancak yine de eş durumu tayinlerini, farklı mazeret tayinlerini engellemek çok zor olacaktır. Bu kadrolara o bölgelerde çalışan memurlar -çünkü öyle bir hakları var- bu kadrolara geçmek isterlerse o kadroları onlara veriyoruz elimizde kadro varsa. “Ben tamam, vazgeçtim bundan, memuriyete gideceğim.” derse yeniden memuriyetine dönebiliyor ama o kadro elimizde, orada duruyor, biz oraya yeni eleman atayabiliyoruz. Böyle bir pratik faydası var.

Maliye Bakanı Naci Ağbal

4924 sayılı Kanun kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli personelin yani doğu ve güneydoğu illerinde istihdam edilecek doktor, hemşire ve sağlık personelinin sayıları artırılmakta ve 22 bin kişinin, bu kapsamda istihdamına imkân sağlanmaktadır.

Medi Haber

[button-brown url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyet/kpss-diyetisyen/” target=”_blank” position=”center”]TÜM KPSS DİYETİSYEN HABERLERİ[/button-brown]

[alert-note]DİYETİSYENLERİ BAĞLAYAN KPSS GELİŞMELERİNİ AKTARMAYA DEVAM EDECEĞİZ[/alert-note]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Sayın Bakan suan ben sdu shmyo da tıbbi görüntüleme okuyorum bu yıl da kpss ye girecem seneye okul bitince bu alimlarin icinde saglik teknikerinden de cok alim olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir