Ramazan ayı öncesi gıda denetimleri başladı!

2017 ramazan ayı, oruç ayı, ramazan diyeti, oruç diyeti, ramazanda beslenme, sahur beslenme, iftar beslenme

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı gıda kontrol görevlileri, Ramazan ayı öncesi denetimlerini artırdı.

Denetimlerle ilgili Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden, yapılan açıklamada, Ramazan ayında artan tüketim sebebiyle ve vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak amacıyla, temel besin maddesi olan ekmeğin üretildiği fırınlarda, unlu mamul ve sade pide üretim yerlerinde denetimin artırılacağını bildirdi.

Açıklamanın devamında, şu ifadeler aktarıldı:

Diyarbakır’da toplamda, 551 adet fırın, unlu mamül ve sade pide üretim yeri olup 2017 yılı başından itibaren toplam 455 ekmek, unlu mamul ve sade pide üreten işyeri denetlenmişken, 05.05.2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda Ticaret İl Müdürlüğü, Büyük Şehir Belediye Başkanlığı ve Merkez ilçe Belediyelerinden temsilcilerin katıldığı toplantı sonucunda; yaklaşan ramazan ayı dolayısıyla denetim yetkisi olan bu kurumlarla işbirliği içerisinde Diyarbakır’da bulunan bütün ekmek, unlu mamul ve sade pide üreten işyeri denetiminin tekrarlanması kararı alındı.

Denetimler Ramazan ayı başlamadan bitecek

Planlanan bu denetimlerde fırınlar, sağlıklı ve kaliteli bir hizmet için genel düzen, hijyen, genel temizlik kuralları, alet, ekipman temizliği, kişisel temizlik, depolama ve muhafaza koşulları, gıda üretiminde kullanılan ham maddeler gibi kriterlerin yanı sıra iş yeri ruhsatı, satışa sunulan ekmeklerin gramajı ve gramaj fiyat uygunluğu yönünden de denetlenecek, bahsi geçen bu iş yerlerinin denetimlerinin Ramazan ayı başlamadan tamamlanması planlanmaktadır.

Denetimler öncelikle gıda üretim iş yerini uyarıcı ve rehabilitasyon edici olarak, iyi hijyen uygulamaları dikkate alınarak 5996 sayılı veteriner hizmetleri bitki sağlığı gıda ve yem kanunu çerçevesinde yapılacaktır.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir