Yapay tatlandırıcı eritritol için kalp damar hastalığı ve felç uyarısı

kalp hastalıkları

CNN’in haberine göre, ABD ve Avrupa’da araştırmacılar, kalp hastalığı riski taşıdığı düşünülen yaklaşık 4.000 kişinin kan örneklerini inceledi. Araştırmada kalp hastalığı riski taşıyanların kanlarında yüksek seviyede eritritol bulunmasının bu kişilerde kan pıhtılaşması, kalp krizi ve felç görülme olasılığını 2 kat artırdığı tespit edildi.

Cleveland Clinic Lerner Araştırma Enstitüsünde görevli Dr. Stanley Hazen ve ekibi, yapılan klinik çalışmalarında eritritolün kan trombositlerinin daha kolay pıhtılaşmasına neden olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, pıhtılaşmanın ise kalp krizi ve felci tetikleyebileceğine işaret etti.

Eritritol, birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunan, şeker tatlılığının %70’ine sahip bir tadı bulunan ve kalorisiz olarak kabul edilen şeker alkolü olarak biliniyor. Araştırmacılar, eritritolün şeker hastalığı bulunan kişilere alternatif tatlandırıcı olarak verildiğine dikkati çekerken, bunun ölümcül sonuçlar doğurabileceği konusunda da uyarıyor. Araştırma, Nature dergisinde yayımlandı.

aa.com.tr/tr/saglik/yapay-tatlandirici-eritritol-icin-kalp-damar-hastaligi-ve-felc-uyarisi-/2832823

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir