Dünyaca ünlü Türk Hekim vefat etti!

rıdvan ege hastanesi ankara ufuk üniversitesi

Türkiye’de ve dünyada önemli tıbbi çalışmalara imza atan Prof. Dr. Rıdvan Ege, sağlık sorunları sebebi ile, yaklaşık üç aydır tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayata gözlerini yumdu…

Türkiye’de ve dünyada önemli bilimsel çalışmalara imza atan Prof. Dr. Rıdvan Ege, yaşa bağlı sağlık sorunları nedeniyle, yaklaşık üç aydır tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında yaşamını yitirdi.

  • Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı Onursal Başkanı,
  • Ufuk Üniversitesi Kurucu ve Onursal Başkanı,
  • Türkiye Modern Cerrahi Eğitim ve Araştırma Derneği Onursal Başkanı,
  • Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği Onursal Başkanı, Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği Onursal Başkanı olan Prof. Dr. Rıdvan Ege, bugün sabaha karşı hayatını kaybetti.

Ege, yaklaşık üç aydır kurucusu olduğu Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde yatıyordu. Prof. Dr. Ege’nin cenazesi, yarın saat 14.00’te Ufuk Üniversitesi Balgat Kampüsü’nde düzenlenecek törenin ardından, Kocatepe Camisi’nde kılınacak ikindi namazını müteakip, Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verilecek.

Yaşamı belgesel oldu

Prof. Dr. Ege’nin yaşamı, kurucusu ve onursal başkanı olduğu Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TODBİD) tarafından belgesel yapıldı. Ege’nin hayatından çeşitli kesitler, çok sayıda fotoğrafı ve özel röportajlarının bulunduğu belgeselde, hekimlik, akademisyenlik ve bilim insanı olabilmek için bir kişide nelerin bulunması gerektiğine dair açıklamaları öne çıktı.

Belgeselde yer alan röportajda Prof. Dr. Ege, şu değerlendirmelerde bulundu:

Hekimlik gönül işidir, aşk işidir. Hekimin, yüreğinde bir sıcaklık olacak. İyi bir akademisyenin de özverili olması, fedakar olması gerekir. İyi bir bilim adamı zengin olamayabilir fakat gönlü zengindir.

Prof. Dr. Rıdvan Ege kimdir?

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir