Uyku kilo aldırır mı?

uyku ve kilo, kaç saat uyumalı, diyette uyku

Genel olarak toplumda uykunun kilo aldırdığıyla ilgili bir düşünce var. Siz de uykunun kilo aldırdığını
düşünenlerdenseniz yazacaklarıma bir göz atın derim. Pendik Özel Yüzyıl Hastanesi Diyetisyeni, yazarımız Dyt. Zeynep Seçkin anlatıyor:

Uykunun gerçekten kiloyla, hatta vücudun işleyişiyle yakından bir ilişkisi var. Ancak sanılanın tersine… Kaliteli bir uyku, kaliteli ve sağlıklı bir günün temellerini atıyor aslında.

Kişi yeterli ve kaliteli uyku uyuyamadığı zamanlarda aslında tam anlamıyla dinlenmiş olmuyor. Bu da gün içerisindeki ruhsal durumuna ve stres durumuna yansıyor.

Stres, sıkıntı durumları da kişinin gün içerisindeki verimini düşüreceği için yeterli ve kaliteli uyku kişinin performansını etkiliyor diyebiliriz. İnsanın bilişsel yorgunluğu olduğu gibi bedensel yorgunluğunun da, organların çalışmaları sonucu oluşan hücresel yorgunluğunda giderildiği zaman dilimi genel olarak uyku dönemleridir. Bu sebeple yeterli uyumadığı zamanlarda vücudun işleyişinde yorgunluk oluşacağı için kilo kaybını da olumsuz yönde etkilemiş oluyoruz. Zaten stres, dinlenememişlik durumları da kişiyi fazla besin tüketimine yöneltebiliyor. Ancak uykunun uyunma zamanı da tabi ki bu kaliteyi etkilemekte.

Diyetisyen Zeynep SEÇKİN: “00:00 ve 04:00 saatleri arasında uyku şart”

Vücudumuzun en güzel şekilde uyku ile dinlendirilebilmesi için 00:00 ve 04:00 saatleri arasında uyuyor olmak gerekmektedir.

Bu saatler arasında, uykudayken salınan leptin hormonu vücuttaki yağların yakımında rol oynamakta Ve melatonin denilen hormonun salgılandığı bu saatler arasında uyuyor olmak da uykumuzdan en iyi şekilde faydalanmamızı, sabaha daha dinç uyanmamızı sağlamaktadır.

Bir kişinin günlük ortalama olarak 6-8 saat uyuyor olması da yine dinlenebilmek ve vücut direncini korumak için gereklidir.

Uykunun kişi üzerindeki etkileri

1. Stresi azaltır, psikolojik rahatsızlıkları giderir.
2. Kalp sağlığını destekler.
3. Bağırsak aktivitelerini düzenler.
4. Nefes alma problemlerini giderir.
5. Göğüs kanseri riskini azaltır.
6. Cinsel güçsüzlükleri giderir.

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yeterli miktarda uyuyun…
[one_third]
Kimdir, Gerçek Diyetisyenler Sitesi Diyetisyen Zeynep Seçkin
[/one_third]

Diyetisyen
Dyt. Zeynep Seçkin

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman yazarı

?Pendik Özel Yüzyıl Hastanesi Diyetisyeni
? Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans, 2014
Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Master, 2017

[button-red url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/author/diyetisyen-zeynep-seckin” target=”_blank” position=”left”]diyetisyenin tüm yazıları[/button-red][button-green url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyete-basla-internetten-online-diyet/” target=”_blank” position=”left”]uzaktan online diyet[/button-green][button-blue url=”http://www.gercekdiyetisyenler.com/diyetisyene-sorunuz-mu-var/” target=”_blank” position=”left”]uzmana soru sor[/button-blue]

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir