Tüm yönleriyle: “Enginar”

diyette enginar (çisem önel)

Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişmekte olan papatyagiller familyasının bir üyesidir enginar.

1. Tüm yönleriyle enginar: “Tam bir lif deposu”

150 gramı yani 1 porsiyonu 16 gram lif içermekte bu da kadınların lif ihtiyacının yaklaşık %64’ünü erkeklerin ise yaklaşık %50’sini karşılamaktadır.

Lifler bağırsak aktivitemizi arttırmakta, kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olmakta ve kan şekerini düşürmektedir. Lifli gıdalar mide kapasitesini doldurduğu ve yavaş sindirildiği içinde tokluk hissini de uzun süre sağlamaktadır.

diyette enginar

2. Tüm yönleriyle enginar: “Prebiyorik etkisi var”

İspanyada yapılan bir çalışmada enginarın prebiyotik etki gösterdiği ve bağırsaktaki yararlı bakterilerin yaşamını sürdürmesi için pozitif etki yaptığı görülmüştür. Son yıllarda yapılan çalışmalarda bağırsaktaki iyi hal durumunun bireylerin psikolojisini de olumlu etkilediği depresyona girme olasılığını düşürdüğü görülmüştür.

diyette enginar

3. Tüm yönleriyle enginar: “Yaşlanmayı önlüyor”

Enginar flavonoid’lerden zengin bir besin öğesidir. Flavonoidler vücudumuzda serbes oksijen radikallerinin vücudumuzu yaşlandırmasını engellemektedir. Aslında enginarın bizi yaşlandırmaya karşı da koruduğunu görmüş oluyoruz. Flavonoidler damarların kollajen dokusunu yenilemekte ve damarlarımızı korumaktadır. Flavonoidlerin tümör hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasını da engellediği yapılan metaanalizler sonucu ortaya konmuştur.

diyette enginar

4. Tüm yönleriyle enginar: “Kolesterolü dengeliyor”

Enginarın kolesterol seviyesi üzerine de çalışma yapılmıştır. Enginarın hidroksimetilglutaril-CoA-redüktaz aktivitesini engelleyerek dolaylı yoldan hepatik kolesterol biyosentezini inhibe ettiği görülmüştür.

diyette enginar

5. Tüm yönleriyle enginar: “İmmün sistemi güçlendiriyor”

Yüksek C vitamini içeriği ile enginar bağışıklığımızı arttırmakta bizi virüslerin hastalık yapıcı etkilerine karşı bizi korumaktadır. Enginarın içindeki C vitaminin pişirme ile kayıp yaşadığını unutmak gerekir.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Çisem Önel

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir