(TARTIŞMA) Türkiye’de beslenme ve diyetetik eğitimi yetersiz

beslenme ve diyetetik forumu

Merhaba sevgili okurlar ve sayın meslektaşlarım,

“Türkiye’de beslenme ve diyetetik eğitimi yetersiz” cümlesini bazı bilimsel toplantılarda duyuyoruz. Teorik anlamda baktığımızda bir diyetisyenin lisans eğitimi boyunca aşağıdaki dersleri aldığını biliyoruz:

Kurum ve Hastanede Beslenme Alan Çalışması, Hastalıklarda Beslenme ve Diyet Tedavileri I ve II, Pediatrik Hastalıklarda Beslenme, Geriatrik Hastalıklarda Beslenme, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Sporcu Beslenmesi, Toplu Beslenme Sistemleri I ve II, Besin – İlaç Etkileşimleri, Seminer, Beslenme İlkeleri I ve II, Besin Mikrobiyolojisi, Genel Mikrobiyoloji, Anatomi I ve II, Fizyoloji I ve II, Tıbbı Biyoloji ve Genetik, Besin Teknolojisi, Besin Biyoteknolojisi, Toplumda Beslenme Sorunları ve Epidemiyolojisi, Besin Kimyası ve Analizleri I ve II, Beslenme Biyokimyası I ve II, Temel Kimya I ve II, Besin Kontrolü ve Mevzuatı, Beslenme Durumunu Saptama Yöntemleri, Beslenme Eğitimi, Beslenme Ekolojisi, Beslenme ve Diyetetikte Temel Kavramlar, Biyoistatistik, Demografik Yapı ve Sağlık, Aile Sağlığı ve Planlaması, Sağlık Bilimleri Tarihi, Türk Mutfağı, Mutfak Planlaması ve Araç Gereçleri, Duyusal Analiz, Mesleki Yabancı Dil (İngilizce), Yabancı Dilde Okuma ve Konuşma (İngilizce), Yabancı Dil (İngilizce) I ve II, Temel Yabancı Dil I ve II (İngilizce), Toplum Bilim, Temel Psikoloji, Sosyal Antropoloji, Temel Matematik, Genel İktisat I ve II, İletişim Becerileri, Halkla İlişkiler, Bilgisayara Giriş, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili I ve II, Güzel Sanatlar (Müzik), Güzel Sanatlar (Resim), Beden Eğitimi ve Yönetim Ekonomisi.

Peki siz buna karşın “Türkiye’de beslenme ve diyetetik eğitiminin yetersiz” olduğu görüşüne katılıyor musunuz?

Lütfen yorumlarınızı, değerli görüşlerinizi bizimle paylaşın.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

13 Yorum

 1. Şu an bölümde 3. sınıftayım bu eksikliği yetersizliği bölüme başladığım günden itibaren hissediyorum ve arkadaşlarımın tamamı da benimle aynı düşüncede yukarıda okuduğum çözümler öneriler gayet güzel bölümün başındaki hocalar bunun farkında değil mi anlamış değilim eğer birlik olursak herseyin düzeleceğine inanıyorum.

 2. Bu bölümde iyi bir üniversiteden mezun olmama ragmen malesef eğitim konusunda yetersizim. Bu yetersizligin bölümü okurken de farkındaydim.

  Şöyle örnek veriyim ki kan tahlili yorumlamaktan aciziz. Ilac kullanan birinin beslenme programini duzenlerken, o ilacı nasıl göz önünde bulunduracagimizi bilmiyoruz. Bölüm hocalarımiz ilaç konusunda kendimizi geliştirmemizi istediler. Ilacları öğrenmek, etkilerini ve etkileşimlerini bilmek kendi kendimize ögrenmekle olacak iş midir? Bunlar sorunlara sadece birkaç örnek.
  Üç yemek kaşığı pilav yada makarna… Dört yemek kaşığı sebze.. Beslenme ve diyet bundan ibaret degildir. Besinlerin bile birbiryle etkileşimi varken sadece miktar ve ölçü egitimi alıyoruz. Beslenme tek başına bir bilim dali. Ama kapsam bişey ogrenemiyoruz. Tabiki ingilizcesini geliştiren, güncel bilgileri takip ederek kendini gelistiren ve hastanede hasta ve danışanları icin koşuşturan diyetisyenleri can ı gönülden takdit ediyorum.

 3. Benimde meslek adina icimde kopan fırtınaları başkaları da hissetmesi güzel..farkli yerlerde yasayan insanların icl3rindeki firtinayi başkalarıda hissediyorsa eger demek ki burda gerçekten bi sorun var demektir.. beslenme ve diyetetik alanda bi cok dersin sanki bosluk doldurmak icin konulmuş izlenimi vermesi ve ayni zamanda bölüm icin onemli derslerinde eksik verildiğini dusunuyorum.. bu bölüm 4 yil yetersiz.. bu bölümü bitirenler hep birşeyler eksik hissivericek.. çünkü bir yere merdivenle cikarkan ulaşacağınız yere tam çıkacakken okul bitiyo.. ya oraya cikartin.. yada kapatin gitsin. Bölümü Sacma derslerle doldurup saglik alaninda cahiller ordusu yetistirmeyin.. !

 4. Bana kalırsa, lisans düzeyinde branşlaşmaya acilen geçilmeli.
  Diyetisyen branşı 1: Danışman diyetisyenlik
  Diyetisyen branşı 2: Kurumsal beslenme diyetisyenliği (TBS)
  Diyetisyen branşı 3: Klinik diyetisyenlik (EPN)
  Diyetisyen branşı 4: Diyabet diyetisyenliği
  Diyetisyen branşı 5: Bariatrik cerrahi diyetisyenliği
  Diyetisyen branşı 6: Spor diyetisyenliği

  1. yıl: Şu anki diyetetik eğitimi + Sosyalleşme dersleri
  2. yıl: Şu anki diyetetik eğitimi + Temel tıp dersleri
  3. yıl: Şu anki diyetetik eğitimi + İngilizce diyetetik dersleri
  4. yıl: 5 branşta alan uygulamaları, 8. dönem sonunda branş sınavı
  5. yıl: Branş diyetisyenliği beslenme dersleri (İleri diyetetik dersleri) ve alan uygulamaları

  Böylece tıp hekimlerinin 4 yıllık okumuş yaftasından kurtulacak olmamızın yanında, mezun olunca iş bulma sorununu da büyük ölçüde aşacağımızı düşünüyorum. Elbette bu yazdıklarım bir taslak henüz. TDD ve akademik hocalar daima en iyisini düşünür / düşünmüşlerdir de.

 5. Alınan dersler yetersiz değil ama bu dersleri verebilecek akademik personelin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bölümün bulunduğu çoğu yerde öğrenciler staj yapacak yer bile bulamıyor .

  1. ben derslerin yetersiz olduğunu dusunuyorum. Cunku zayıflama konusu bu isin yuzde yetmisi bence ama bir ay gibi bi surede islenip gecilebiliyor..

 6. Yetersiz olduğu konusunda tüm Türkiye için konuşamam ama genel olarak yetersiz olduğu kanaatindeyim. Eğitim zaten yok bence, öğretimde ise öğrenciler nasıl öğrenmelerinin sistematiğini oturtamadıkları için sınava yönelik çalışıyorlar ve çoğu kişi tarafından sonraki seneye unutuluyor. Ayrıca lisans düzeyinde branşlaşma olmadığı için lisansüstü eğitim alabilenler branşlaşırken; bir kaç kitap, makale okuyup da kendince branşlaşanlar had safhada. Bence lisans eğitimi 5 yıla çıkarılmalı ve 4. sınıfta yüksek lisans ders döneminde alınabilecek dersler seçmeli olarak sunulup branşlaşma sağlanmalı.
  Bunlardan daha önce öğrencilerimize bakış açısı kazandırmalıyız, neden çok iyi öğrenmemiz gerektiğini anlatmalıyız. Sadece kazanmak için değil aynı zamanda mesleğimizi ileri götürmeyi amaçlamamız gerektiğini belirtmeliyiz. Zayıflama merkezleri artık bizi tanımlamamalı. Birçok hastalıkta beslenme tedavisini öğrenirken sadece zayıflamada sıkışıp kalmamalıyız.

  1. Sayın Mustafa Fevzi, yorumlarınız ve değerli görüşleriniz için teşekkür ederiz.

 7. ben tam tersine, gereksiz şeylerin uzun uzun anlatıldığını düşünüyorum. onların yerine branşlaşma ile AKTS’ler daha akıllıca kullanılsaydı herkes önüne daha iyi bakardı.

  1. Yani biyoloji ya da ziraat mühendisliği eğitiminde olduğu gibi lisans eğitimi sırasında bir branşlaşmayı mı kastediyorsunuz?

   1. evet.. bence ilk 2 yılda yoğun BD dersleri verilip son 2 yılda
    sporcu
    diyabet
    klinik
    poliklinik
    gibi branşlaşma ile teorik ve pratik eğitim verilmeli

 8. Merhaba ben katılıyorum ne yazıkki..

 9. ben kesinlikle katılmıyorum… sabaha kadar çalıştığım pediatri hastalıklarında beslenme ye saygı olsun biraz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir