(TARTIŞMA) Kardiyolog, beslenme tedavisi uygulayabilir mi?

KARdiyolog diyeti

Gün geçmiyor ki medyada Sağlık Bilimleri Beslenme ve Diyetetik profesyoneli beslenme uzmanlarına yönelik yeni bir hak ihlali ile karşılaşmayalım. Beslenme ve Diyetetik mesleğinin bir resmi meslek odası olmadığından, biz Diyetisyenler Derneği’ne yüklenmeye devam edelim ha bir de eleştirmeye…

[alert-success]

3 ayda 27 kiloyu nasıl verdi?

3 ayda 27 kilo veren İbrahim Beşe’nin 1 doktoru, sağlıklı zayıflamanın sırlarını anlattı.

Çok gördük 3 ayda verip 1 ayda geri alanı…

İzmir’de, 1.5 yıllık evli olan 27 yaşındaki İbrahim Beşe, çocukluğundan beri yaşam kalitesini düşüren fazla kilolarından kurtuldu. Kardiyolog Mutlu Ece İşgüzar‘ın uyguladığı beslenme planına harfiyen uyan Beşe, üç ayda 2 günde üç öğün yemeğini yiyip 27 kilo verdi. 124 kilodan 97’ye inen Beşe,

Çevreme de örnek oldum, dedi.

Bayraklı’da market işleten İbrahim Beşe, 1.5 yıl önce evlenip mutlu bir yuva kurdu ancak çocukluğundan beri yaşadığı kilo problemleri, artık katlanılmaz bir hale geldi. Günlük hareketlerinin zorluğunun yanı sıra geceleri horlamasına, uyku apnesi hastalığına da neden oldu. Yaşam kalitesini artırmak için, kabusu haline gelen kilolarından kurtulmak amacıyla yaptığı diyetlerden de sonuç alamayan Beşe, tüp mide ameliyatını ise korkusundan yaptıramadı.

İçerden zehirler alimallah, önemli olan dışardan zehirlenmemek…

İbrahim Beşe’nin sağlıklı kilo vermesine yardımcı olan Kardiyolog Dr. Mutlu Ece İşgüzar:

Üç öğün dengeli beslenme olmalı. Araları boş bırakıyoruz, ara öğün bizi acıktırıyor. Bu araların da 5 saat olmasını istiyoruz. Sindirim sistemi harekete geçmeli. Akşam saat 21.00’den sonra bir şey yemiyoruz. 

Eğer yersek içeriden zehirlenmemize 5 neden oluyor. Gece terliyoruz, kabuslar görüyoruz. Gıdaların içeriği önemli.

Kardiyolog 3 temel gıdayı (!) açıkladı

Üç temel gıda protein, yağ, şekeri dengeli alcağız. Yediklerimiz sadece protein ya da sebze olmamalı. Protein olmalı ama her öğün sebze de bulunması lazım. Yumurta yiyebiliriz. Yanında mutlaka sebze yemeliyiz.

Zeytin en önemli sebzedir

Proteinleri fazla karıştırmıyoruz. Sabah yumurta yedik, yanında peynir yemeyelim. Onu diğer günkü kahvaltıya bırakalım. Ama yanında sebze yiyelim ki zeytin en önemli sebzedir.

Bize yaramıyor; sucuk yiyin sucuklu yumurta yemeyin

Yumurta ve peyniri aynı anda yersek hazmı zorlaşıyor ve bize yaramıyor. Bir gün yumurta diğer gün peynir sonra sucuk olabilir. Ancak sucuklu yumurta yemiyoruz.

[/alert-success]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

4 Yorum

  1. kalp doktoru diyet vermez, vermemeli. etik dışı bi uygulama

  2. ayıptır ya şu bilgilere bak, zeytin, şeker, gıda… yorum yapacak o kadar çok şey var ki, keşke değişecek bir şeyler olacağını bilsem 🙁

  3. Artık birbirine saygılı, maddi kaygılar gütmeyen tabipler görmek istiyoruz, bu durum diğer sağlık personelleri ve beslenme uzmanları için de geçerlidir.

  4. Çok ama çok komik… Yoruma dahi gerek yok bana kalırsa. Artık herkes kendi işini yapsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir