Türk bilim insanından: “Obezite tedavisi için sindirilebilir sensör”

canan dağdeviren obezite

Canan Dağdeviren’den yeni bir buluş daha! Obezite tedavisi için ‘sindirilebilir sensör’

Forbes dergisinin 30 yaşından küçük 30 bilim insanı listesine giren Türk bilim insanı Canan Dağdeviren, yeni bir buluş yaptı. Midedeki değişiklikleri takip edebilen sindirilebilir bir sensör geliştirdi. Bu sensör obezite hastalarının tedavisi için yol gösterici olacak.

Canan Dağdeviren bir ilki başardı ve sindirilebilir sensör geliştirdi. Bilim dünyasında üzerinde çokça çalışılan bir konu olan sindirilebilir sensörlerbir Türk bilim kadını sayesinde hayata geçirildi. Özellikle obezite problemlerinde kullanılacak sindirilebilir sensörler içinde bulunan kapsüllerin erimesiyle birlikte vücuda nüfuz ediyor. Sindirim sistemi bozukluğu ve alınan besinlerin yapısını takip edecek sensörler, ayrıca ilaçların alım sürecini de takip edecekler.

[toggle title=”Medi Magazin”]https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-canan-dagdevirenden-yeni-bir-bulus-daha-obezite-tedavisi-icin-sindirilebilir-sensor-11-681-74976.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir