Sosyal medya zayıflatıyor! Nasıl mı?

Sosyal medya beslenme diyet sağlık zayıflama

İspanya’da yapılan bir araştırmada, sosyal medyanın bir yararı daha ortaya çıktı. Buna göre, sosyal medya zayıflatıyor…

ispanya bayrağı

İspanya’daki Rovira i Virgili Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, kilo vermeye çalışan kişilerin kendileri gibi benzer öyküyü yaşayan kişilerle daha fazla bağlantıları varsa, kilo vermekte daha başarılı oluyorlar.

Sosyal medya beslenme diyet sağlık zayıflama

Sosyal ağlara katılım seviyesi önemli!

Bu bulgunun sosyal ağların obezite ile mücadeleye katkısının yadsınamaz olduğu yönünde olduğunu belirten Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzm. Prof. Dr. Halil Coşkun, araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

22.400 kişiyi inceleyen araştırmacılar, programa en az altı ay süreyle katılan ve çalışma süresince kilo verirken kaydettikleri aşamayı en az iki kere ilan eden yaklaşık 5.400 kişi üzerinde yoğunlaştılar.

Sosyal medya beslenme diyet sağlık zayıflama

Araştırmacılar, kişinin kilo vermesiyle bağlantılı en önemli faktörün kişinin sosyal ağlara katılım seviyesi olduğunu anladılar. Altı aydan sonra, çevrimiçi toplulukta hiç arkadaşı olmayan kişiler, vücut ağırlıklarında yüzde 4.1 azalma gördüler. Diğer yandan, 2 – 9 arkadaştan oluşan gruplar vücut ağırlıklarında %5.2 azalma gördüler.

Yaklaşık bin 500 üyeden meydana gelen ve en büyük gruplarda olan kişiler, vücut ağırlıklarında %6.8 azalma gördüler. Sosyal ağ ile derin bağlantıları olanlar sadece çok sayıda arkadaşı olmakla kalmayıp, her birinin arkadaşının da çok sayıda arkadaşı olan kişiler vücut ağırlıklarında %8.3 bir azalma yaşadılar.

Sosyal medya beslenme diyet sağlık zayıflama

İlk kez ortaya çıktı

Bir süredir kişilerin bir araya geldikleri destek gruplarının ve müdahalelerin obezite sorununa yardımcı olduğu biliniyordu ama bir çevrimiçi sistemin neler başarabildiği daha önce hiç kanıtlanmamıştı.

Kilo kaybı ile ilgili mücadelenize sosyal medyayı ortak edip, çevrimiçi destek alarak ilerlemek yalnız olmadığınızı hissettirecek, moral ve motivasyonunuza direk katkıda bulunacak ve sizi başarıya daha sağlam adımlarla taşıyacaktır.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir