Sosyal medya ‘sahte psikolog’ iddiasıyla çalkalanıyor!

sahte psikolog, psikoloji, psikolog, psikiatri, psikologlar derneği

Özel bir üniversitenin psikoloji-sosyoloji bölümünde mezun olduğunu söyleyen Çağla Düvenci Sönmez, bu unvanla televizyon programlarına katıldı, bir çok ünlü firmaya ait ürünün tanıtımını yaptı. Çocuk psikolojisi ile ilgili danışmanlık hizmeti de verdiğini söyleyen Sönmez, kendi beyanlarına göre, fatura da kestiğini söylüyor. Psikologlardan ise Hurriyet.com.tr’ye

Psikoloji mezunu olmayanların danışmanlık adı altında hizmet vermesi, fatura kesmesi etik olmadığı gibi suçtur, açıklaması yapıldı.

psikoloji, psikolog, psikiatri

Konu ile ilgili ulaşmaya çalıştığımız Sönmez ise dönüş yapmazken, Instagram hesabında:

Kimseye ispatlayacağım bir durum yok, açıklaması yaptı.

Çağla Düvenci Sönmez (29) kişisel internet sitesinde Bilgi Üniversitesi Psikoloji-Sosyoloji mezunu olduğunu belirtiyor. Sosyal medya sahte psikolog iddiası ile çalkalanıyor…

Sosyal medyanın etkin bir kullanıcısı olan Sönmez’in Instagram’da takipçi sayısı 190k’ya yakın. Sönmez, üyesi olduğu tüm sosyal medya alanlarında kendisini ‘psikolog-sosyolog’ olarak tanıtıyor. Danışmanlık hizmeti için fatura kestiğini belirten Sönmez, bir kadının, yemek problemi olan yakını için yönelttiği soruya, yüz yüze görüşmede 250 ₺+ KDV ücret aldığını belirtiyor.

Yine Sönmez’in paylaşımlarına göre, özellikle bebek ve çocuklara yönelik üretim yapan firmaların ürün tanıtımlarını yaptığı anlaşıldı. Ancak Sönmez ile ilgili yapılan araştırmalarda psikoloji bölümü mezunu olmadığı anlaşılıyor.

Bilgi Üniversitesi Öğrenci İşleri’nden alınan yanıta göre Sönmez 27 Ocak 2010’da Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Okulun verdiği bilgiye göre Sönmez’in diploma numarası ise 127x olarak kayıtlara girdi.

bimer, BIMER, BİMER, Başbakanlık iletişim merkezi

Başbakanlığa bildirdiler

Sönmez’in, psikolog olmadığı halde, kendisini psikolog olarak tanıtıp haksız kazanç elde ettiği iddiasının Başbakanlığı da bildirildiği anlaşıldı. Sosyal medya sahte psikolog iddiası ile çalkalanıyor…
Aralarında Sönmez’in takipçilerinin de olduğu çok sayıda kişinin BİMER başvurusunda, Sönmez hakkında gerekli araştırmanın yapılması istendi. Başvurularda, durumdan haberi olmayan çok sayıda kadının kandırıldığı öne sürüldü. Öte yandan, Sönmez ile bazı takipçileri arasında da sosyal medya hesapları üzerinde tartışmaların yaşandığı anlaşıldı. Sönmez’in, kendisini eleştiren bazı takipçilere ‘şişko’, ‘şizofren’ gibi ağır ifadeler kullandığı anlaşıldı.

psikoloji, psikolog, psikiatri, psikologlar derneği

Faturamı kestim, vergimi ödedim…

Konu ile ilgili ulaşmaya çalıştığımız Çağla Düvenci Sönmez’den ise dönüş olmadı. Telefonla ulaştığımız Sönmez’in babası M. D., görüşme talebimizi Sönmez’e ilettiğini belirterek:

Ya kendisi ya avukatı size dönüş yapacak, dedi.

Sönmez, Instagram hesabı üzerinden önceki akşam yaptığı açıklamada ise:

Aklıselim bir insan psikolojik danışmanlık almadığı birinin diplomasını neden bu denli sorgular? Bugüne kadar benden danışmanlık almış kişiler danışmanlık şirketim tarafından faturalandırılmış, vergisi ödenmiş. İki yıldır bloggerliğe ağırlık vermem sebebiyle danışmanlık da vermiyorum. Ben bloggerim. Şirketim var mı vergi borcum var mı merak eden girip ticaret odasından arayabilir. Geri kalan kısım çalıştığım markalarla beni ilgilendirir. Kimseye ispatlayacağım bir durum yok, dedi.

psikoloji, psikolog, psikiatri, psikologlar derneği

Türk Psikologlar Derneği’ne de iletildi

Öte yandan konu ile ilgili Türk Psikologlar Derneği’ne de başvurulduğu öğrenildi. Derneğin etik kurulunun konu ile ilgili bilgilendirildiği anlaşıldı. Konu ile sosyal medya sahte psikolog iddiası ile çalkalanıyor…
Hurriyet.com.tr’ye konuşan psikologlar ise

Ne yazık ki, başka meslek gruplarında olduğu gibi bizim meslekte de bu noktada sorun var. Psikoloji mezunu olmayan bu konuda eğitimi olmayan kişilerin, çocuk psikolojisi gibi hassas bir alanda ‘hizmet’ veriyor olmaları oldukça sorunlu. Danışmanlık hizmeti adı altında alınan ücret de kesilen fatura da suç oluşturuyor, dedi.

dava, avukat, suç, şikayet, adliye

Suç duyurusunda bulunulabilir

Bir kişinin kendini psikolog olarak tanıtıp, ücret karşılığı psikolog hizmeti vermesi nitelikli bir yalandır ve dolandırıcılık suçunu oluşturabilir, diyen Avukat Kemal Özdemir şunları kaydetti:

Haberlere konu kişi, anlaşıldığı kadarıyla, basın-yayın organlarına, psikolog ünvanıyla açıklama da yapmış. Böylelikle bu suçu basın-yayın kuruluşlarının sağladığı kolaylıklardan yararlanarak işlediği anlışılıyor. Bu, dolandırıcılık suçunun nitelikli halidir. Şahıs kendisine sahte psikolog diploması yapmışsa bu ayrınca evrakta sahtecilik suçunu da oluşturacaktır. Bu suçun mağdurları savcılığa suç duyurusunda bulunabilir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir