Sağlık Bakanlığı’nın 30.000 personel alması imkansız!

Son günlerde basın, yayın organlarında ve sosyal medyada 30.000 sağlık personeli alınacağı yönünde haberler çıkmaktadır.

diyetisyenler, beslenme uzmanları, diyet doktorları, beslenme ve diyet uzmanları

Yapılan umut tacirliği

Yüz binlerce atama bekleyen sağlık personeli bu haberle heyecanlanmıştır ancak yapılanlar umut tacirliğinden başka bir şey değildir.

Kalp, damar, kardiovasküler, kolesterol, trigliserit, yağ, biyokimya, tahlil, laboratuvar, sağlık personeli

2019 yılı boyunca toplam 60.000 personel alınacak

Hazine ve Maliye Bakanı imzasıyla Cumhurbaşkanlığı İdari İşleri Başkanlığı’na yazdığı 22 Ocak 2019 tarihli resmi yazıya göre, 2019 yılı boyunca; memur, sözleşmeli personel ve işçi toplamda en fazla 60.000 kişi alınacaktır. Tüm kurumlara toplam 60.000 kişilik alım için kontenjan verilirken bunun yarısının sağlığa verilmesi imkansızdır.
diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

2019 yılında atana personelin yarısı öğretmen olacak

Öğretmen atamaları zaten bunun yarısını oluşturacaktır. Dolayısıyla insanların umutları ile oynamanın bir anlamı yoktur.
diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Diyetisyen alımı ne kadar yapılacak?

Ülkenin şartları, geçmiş personel alımları, mecburi hizmet ile hekim alımı gibi etkenler sonucunda sağlığa bu durumda 2019 yılı içinde hekim dışı sağlık personeli (diyetisyen, hemşire, ebe, fizyoterapist,  vb) 15.000 – 17.000 arasında alım yapılacağını düşünüyoruz. Ayrıca atama bekleyen 600 bin sağlık mezununun bir an önce bilgilendirilmesi ve alım takvimin açıklanması gerekmektedir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir