8 maddede: “Liposuction sonrası” beslenme

liposuction diyeti

1-Bu işlemi geçirenlerde en sık görülen şikayet vücuttaki ödem artışıdır. Bunun engellenmesi ya da en aza indirilmesi için tuz tüketimi azaltılmalı ve turşu, salamura besinler ve konserveler gibi tuz içeriği yüksek besinler tüketilmemelidir.

2-Operasyon sonrasında bazı kişilerde gaz ve şişkinlik şikayetleri görülmektedir. Özellikle karın bölgesinden yağ aldıran bireylerin o bölgede gerginliğin sağlanmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bazı besinlerin bir süre tüketilmemesi ile bu şikayetler önlenebilir. Kuru baklagiller, brokoli, karnabahar, turp, lahana gibi sebzeler ve süt tüketimine dikkat edilmelidir. Süt tüketmesi gereken bireyler ise, şişkinlik yapmaması için laktozsuz süt tercih edebilir.

3-İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bireyin ideal kilosuna indikten sonra bu kiloyu korumasıdır. Bunun için sağlıklı beslenme programı yaşam şekli haline gelmelidir.

4-Şok diyet uygulamalarından ve tek yönlü beslenmeden kaçınılması gerekir. Vücut için gerekli olan bütün besin ögelerinin karşılanması için 4 temel besin grubundaki besinler gün içinde tüketilmelidir.

5-Tüketilen besinlerin satın alma, saklama ve pişirme aşamalarının hijyen şartlarına uygun olması gerekmektedir.

6-Metabolizma hızının düşmemesi ve gerekli besin ögelerinin karşılanması için öğün atlanmamalıdır. Ana ve ara öğünlerin atlanmadan yapılması tokluk hissinin uzun kalmasını sağlayarak öğünlerde fazla besin tüketiminin önüne geçer. Aynı zamanda kan şekerinin dengede kalmasını sağlar.

7-Tokluk hissi yemek yedikten hemen sonra oluşmamaktadır. Fazla besin tüketimin engellenmesi ve tokluk hissinin oluşması için yemek yeme süreleri uzatılmalıdır.

8-Vücut için gerekli sıvının alınması ödem oluşumunun engellenmesi için de önemlidir. Gün içerisinde 2 ila 2,5 litre kadar su tüketilmelidir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir