Her 4 sağlık çalışanından 3’ü borçla yaşıyor!

Yapılan son araştırma, pandemide canını hiçe sayıp çalışan, haklarını ödeyemeyiz denilen sağlıkçıların hayatlarını ancak borçla sürdürebildiklerini ortaya koydu. Sağlıkçılar, KOVİD-19 ödemelerini de tam alamadı.

Genel Sağlık-İş Sendikası pandemi döneminde sağlık çalışanlarının karşılaştıkları sorunlarla ekonomik durumlarını ortaya koymak için hemşire, doktor, diyetisyen, teknisyen ve diğer tüm sağlık personeline yönelik anket çalışması yaptı. Anket sonuçları, hükümet üyelerinin her fırsatta haklarını ödeyemeyiz dediği, pandemi boyunca hayatını riske atıp gece gündüz çalışan sağlıkçıların 4’te 3’ünün evini geçindirebilmek için bankalardan ya da eşinden dostundan borç almak zorunda kaldığını ortaya koydu.

Sağlıkçıların yarıya yakınının pandemi sürecinde hastalığa yakalandığı ya da temaslı olduğunu da ortaya çıkaran ankete göre sağlık çalışanları bu süreçte yöneticilerinden yeterli desteği alamadılar, koruyucu ekipman sorunu yaşadılar, ek ödemeye ulaşamadılar ve psikolojik sorunlarla karşı karşıya kaldılar.

%90’ı kredi aldı

Anket çalışmasına göre, sağlık çalışanlarının %72,8’i (her 4 kişiden yaklaşık 3’ü) gündelik yaşamlarını sürdürmek için borçlanmak zorunda kalıyor. Sağlıkçıların %90’ı borç parayı bankalardan kredi olarak alırken %10’u aile içinden ve diğer yakınlardan bulmaya çalışıyor.

Ankete göre her 100 sağlık çalışanından yaklaşık 83’ü gündelik geçimin dışında çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi kullanıyor. Sağlıkçıların %66’sı gündelik ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç kredisi alırken %26’sı kredi kartı borcunun asgari tutarını yatırıp gerisini faize bırakmak zorunda kalıyor. Her 100 sağlıkçıdan 40’ı konut kredisi, 11’i taşıt kredisi borçlusu…

Önlemler yetersiz, bezdiri (mobbing) var

Ankete katılan sağlıkçıların:

  • %45’i kişisel koruyucu ekipmanların kalitesiz,
  • %33’ü hem yetersiz hem kalitesiz olduğunu,
  • %7,2’si bezdiri (mobbing) yaşadığını belirtti.
  • %68’i ek pandemi desteklerinin düzensiz ve yetersiz olduğunu belirtirken
  • %97’si pandemi sürecinde yasal olarak hak ettikleri ödemelerin adil dağıtılmadığını ifade etti.

Sağlık çalışanlarının %56’sı sorunlarının politika belirleyiciler tarafından yeterince algılandığını düşünüyor. %93’le tamamına yakını sağlıkçıların toplumda gereken saygınlığa sahip olmadığını, saygınlığın özellikle son 5 yılda geriye gittiğini ifade etti.

%15,2’si ek iş yapıyor

Sağlıkçıların gelir seviyesi cinsiyete göre değişiyor. Erkek sağlıkçıların %36,5’i, kadın sağlıkçıların ise %13,4’ü 7.500 ₺ ve üzerinde maaş alıyor. Kadın sağlıkçıların %77,5’i, erkek sağlıkçıların %68’i gündelik yaşamını borçlanarak idame ettirebiliyor.

Yaş ve eğitim düştükçe borçlanma artıyor. Araştırmaya göre, sağlık çalışanlarının %15,2’si mevcut işleri dışında ek iş yapıyor. Ek iş yapanların %63’ü geçimini sağlamak için, %37’si daha fazla gelir elde etmek için çalışıyor.

medimagazin.com.tr/saglik-calisanlari/genel/tr-her-4-saglik-calisanindan-3u-borcla-yasiyor-6-48-94587.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir