Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na 5.000 diyetisyen istihdam edilmeli!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı logo

Sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik eğitim ve öğretim programını en az dört yılda tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” alarak “Diyetisyen” unvanını kazanıp; diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan sağlık personeline diyetisyen denilmektedir. Diyetisyen, aslında bir yaşam tarzını destekleyici, neyi ne zaman ne kadar tüketmemiz gerektiği hakkında bilgiler veren kişilerdir. Dolayısıyla herkesin doğru beslenebilmesi için diyetisyen ataması şarttır.

Ülkemizde 25.000 Beslenme ve Diyetetik lisans mezunu var ve bu binlerce kişinin atama hakkı 5.000 kişidir. #AileBakanlıgına5BinDiyetisyen hashtagı ile twitter’da seslerini duyurmaya çalışan Beslenme ve Diyetetik mezunları 85+ kpss puanı alarak evde oturmak istemiyor. Koskoca yılda yapılan toplam 200-300 kişilik diyetisyen atamaları atama bekleyen diyetetik mezunlarını mağdur ediyor. Özellikle Sağlık Bakanlığı’nın bu konuya duyarsız kalmayacağını düşünüyoruz.

Özel grupların beslenme ihtiyaçlarına yönelik çalışmaların yürütülmesinde, huzurevlerinde, bakım evlerinde ve aile bakanlığına ait birçok kurumda toplu beslenmenin yürütülmesinde diyetisyen görev almaktadır. Emeklerinin karşılığını isteyen diyetetik mezunları; özel eğitimlere, huzurevlerine, sevgi evlerine, özel çocukların/yetişkinlerin olduğu her yere diyetisyen şart diyor. Yaşlılıkta da beslenme konusunda bilgi sahibi olan diyetisyenlerin huzurevlerine atanması gerekiyor. Konuya ilişkin tweet’ler atan diyetetik mezunları:

Şeker, kolesterol, obezite, diyabezite, yeme bozuklukları vb. durum ve hastalıklardan hayatını kaybeden insanlar varken diyetisyen ataması yok. Beslenmenin olduğu her yerde diyetisyene ihtiyaç vardır. Huzurevi, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri ile engelli bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde diyetisyen istihdamı sağlanmalıdır, diyor.

Yetkililer diyetisyenin her alandaki rolünü kavramalı ve gerekli istihdamı sağlamalıdır.

kamuajans.com/saglik-personeli/aile-bakanligina-5-bin-diyetisyen-istihdam-edilmeli-h556969.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir