Acil servislere akupunktur!

akupunktur tedavisi nasıl yapılır (1)

Avustralya’da yapılan bir çalışmaya göre, acil servislere ağrı nedeni ile başvuran hastaların tedavisinde akupunktur kullanılmasının etkili bir yöntem olabileceği gösterildi.

Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü’nden Prof Dr. Marc Cohen tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, akupunkturun acil servise ağrı nedeni ile başvuran hastaların ağrılarının hafifletilmesinde alternatif bir tedavi olabileceği gösterildi.

Acil servislere en sık başvuru sebeplerinden biri: “Ağrı”

Dailymail’de yer alan habere göre, acil servislere en sık başvuru nedenlerinden biri ağrı olarak gösteriliyor. Çoğunlukla da migren, bel ve ayak bileği ağrısı çeken hastalar acile başvurabiliyor.

Akupunkturun ağrı nedeni ile acile başvuru yapan kişilerin tedavisinde nadiren kullanıldığı bilgisini veren, Cohen,

Acil serviste çalışan tabip ve hemşireler hastaları tedavi ederken birçok yönteme ihtiyaç duyar ve uzun süre kullanımında risk taşıyan morfin türevi ilaçlar kullanırlar. Bizim çalışmamız gösterdi ki; acil servislere ağrı nedeni ile başvuran, özellikle de ağrı kesici ilaç kullanamayan kişiler için, akupunktur alternatif bir tedavi, açıklamasında bulundu.

Cohen ve ekibi tarafından yapılan ve sonuçları Medical Journal of Australia’da yayımlanan çalışmada; iki sene boyunca, akut bel ağrısı, migren ya da ayak bileği burkulması ile acil servislere başvuran 528 hasta incelendi.

Ağrı düzeylerini 10 puanlık bir ölçekte en az 4 olarak belirleyen hastalar;

  • tek başına akupunktur,
  • akupunktur ve ilaç tedavileri veya
  • tek başına ilaç tedavisi olmak üzere üç tedavi yönteminden birini aldı.

Tedaviden bir saat sonra, her üç gruptaki hastaların %40’ından azında herhangi bir ağrı azalması görülmezken yüzde 80’den fazlasının ağrı derecesi 4 olmaya devam etti.

Ancak 48 saat sonra, büyük çoğunluğu akupunktur tedavisi gören hastaların %82,8’i tekrardan akupunktur tedavisi almak isteyeceklerini belirtti.

İlaç ve akupunktur tedavisi alan hastaların %80,8’i, sadece ilaç tedavisi alanların ise %78,2’si tedavilerinden memnun kaldı.

Acil servislerde akupunktur tedavisi için çalışmalar artırılmalı

Prof.Dr.Cohen,

Avustralya’da bazı acil servislerde bu konuda eğitimli personel mevcut ve akupunkturu öneriyor ancak acil servislerde ağrı yönetimini iyileştirmenin yolları ve bunun içinde akupunkturun potansiyel rolü konusunda daha ileri çalışmalar gerekiyor, dedi.

Cohen’e göre, akupunktur tedavisinde alınan yanıtlar, tedavinin acil servislere dahil edilmesi için çalışmalar ve ilgili personelin eğitimi ile ilgili süreçlerin detaylı ele alınması gerekiyor.

medimagazin.com.tr/hekim/genel/tr-akupunktur-acil-servislerde-kullanilabilir-2-12-74272.html

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir