Yeni mezun diyetisyenler için: “İş başvurusu ne zaman yapılmalı?”

İş başvurusunun da zamanı mı olur, demeyin. Her işin olduğu gibi beslenme ve diyetetik iş başvurusunun da bir zamanı vardır ve bu zamanlarda yapılan iş başvuruları diğer zamanlara göre daha şanslıdır. İş arayanların, bu zamanları iyi değerlendirmeleri gerekiyor.

diploma, master, yüksek lisans, yök.

Beslenme ve diyetetik iş başvurusu için hangi zamanlar daha uygundur?

Bu konuda Türkiye İstatistik Kurumu‘nun resmi verisi bulunmuyor ancak, Türkiye İş Kurumu’nun ve büyük holdinglerin işe alım takvimleri üzerinden yapılan değerlendirmelerde, en çok personel alımının daha çok yılın ilk ayında yani ocak ayında gerçekleştiği görülüyor.

yuksek lisans

Yılın ilk günlerini kaçırmayın

Araştırmalara göre, şirketlerin en çok özgeçmiş görüntülemesi yaptığı dönem yılın ilk günleri oluyor. Her yıl personel planlaması yapan şirketler, yılın ilk günlerinde personel ihtiyacını karşılamanın yollarını arıyor. Bunun içinde daha önceden verilen özgeçmişler gözden geçiriliyor ve bu dönemde yapılan başvurular değerlendiriliyor.

ocak ayı

Ekim ayı da fırsat dolu olabilir…

İkinci olarak iş başvurusunun ve işe alımlarının en çok yapıldığı ay ekim oldu. İş arama sürecinde ekim ayının yıldızının parlamasında, yeni mezunlarının iş için hücuma geçmesi etkili oluyor.

Haziran ve Temmuz aylarında mezun olan diyetisyenler, yaz tatilinin ardından iş için çalışmalara başlıyor. Şirketlerde, yetenekli ve genç adayları kadrolarını katmak için, ikinci en yüksek sağlık personeli alımını ekim ayında gerçekleştiriyor.

İş piyasasının Ekim ayında canlı olmasında, iş değiştirme planlarının bu ay içinde hayata geçirilmesi de etkili oluyor. Uzmanlara göre yazın bitişi, üniversite mezuniyeti, iş değiştirme için uygun zaman olması gibi nedenlerle Ekim hem şirket hem de adaylar tarafında doğru bir zaman olarak öne çıkıyor.

ekim ayı

Yaz aylarında siz de tatil yapın…

İş başvurularında ve işe alımlarda yaz ayları ölü dönem olarak geçiyor. Yaz ayları, sadece işe alım açısından değil işten ayrılma açısından da durağan bir dönem olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü şirketler bu dönemde gerek yıllık izinlerin kullanımı gerekse diğer faktörler nedeniyle personel planlamalarında radikal kararlar almıyorlar. Bu dönemde yapılan iş başvuruları gelecek aylarda yapılacak personel alımları için hazırlık niteliği taşıyor.

memur, kpss, kamu personeli, kpss haberleri

Doğru iş

İş başvurusunun zamanı kadar doğru işe başvurmakta büyük önem taşır. Elbette herkes eğitim gördüğü alanda ve iyi şartlarda çalışmak ister ancak bu çoğu zaman mümkün olmuyor. İşte bu aşamada, yeteneklerine ve tecrübene uygun pozisyonlar için başvuru yapılmasının önemi ortaya çıkıyor.

Birden fazla pozisyonlar için başvuruda bulunan adaylar, ikinci planda işlem görüyor. Niteliklere uygun olsun olmasın her işe başvurmak, süreci hem zorlaştıran hem de karşı tarafta güven sorunu yaratabilecek bir aksiyon olarak görülüyor. Bilhassa aynı firmada birçok farklı pozisyona başvuran adaylar doğrudan eleniyor. Şirketlerin ne istediğini bilmeyen, tek derdi bir işe girmek olan, hedefleri olmayan adayları çok dikkate almadığı söylenebilir. Bu nedenle, iyi bir işe girmek için doğru zamanda başvuruda bulunmak kadar kendi özelliklerine uygun işe başvurmak da mühimdir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir