Yardımcı eczacılığa hayır!

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Hastane eczanelerinde veya ikinci eczacı olarak serbest eczanelerde en az bir yıl süre ile çalışanlar, yardımcı eczacı olarak çalışma şartını yerine getirmiş sayılır. Yardımcı eczacıların, il sağlık müdürlüğü veya eczacı odası tarafından yapılan denetimlerde üç kez eczanede görevi başında mazeretsiz olarak bulunmadığının tespiti halinde çalışılan süre dikkate alınmaz.

Yardımcı eczacılığa karşı olanlar change.org sitesinde bir imza kampanyası başlattılar

Eczacılık eğitimini tamamlayan eczacıların, yasaya uygun yerlerde direkt olarak eczanelerini açması en doğal haklarıdır. Bu konuda öğrencilere yardımcı olunması ve yardımcı eczacılığın kaldırılması talep edilmektedir.

Eczacılık fakültelerinde gereken teorik ve pratik bilgi fazlasıyla verildğinden öğrenciler, mesleklerini icra etmek için gereksiz yere zaman kaybetmek istemiyorlar.

5 yıl eğitim gören, 3 dönem yaz stajı yapan ve son yıl staj gören öğrencilere yasa ‘

Senin eczacı olma hakkın yok önce 1 yıl yardımcı ol.” demektedir. Bu durumdan rahatsız olan öğrenciler haklarının yendiğini düşünüyor ve ‘Bizden birkaç yıl önce mezun olan tam da biz mi yarımız? Biz mi yardımcıyız, diye soruyor. Yarım değil, yardımcı hiç değil… 5 yıllık eğitim hayatımız , 120 günlük staj tecrübemiz yok sayılamaz.

Eczacıları kendi aralarında 2013 ten “ÖNCE” ve “SONRA” diye ayırmamak için #yardimcieczaciligahayir
Mezun çok eczane açma hakkı yok!

  • Uzmanlık var kontenjan yok!
  • Fakülte çok hocası yok!
  • Hoca olmak isteyen çok kadro yok!
  • Mezun bekleyen meslektaşlar var hava paraları var yıl kayıpları var…

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir