Obezite tedavisinde: “Akupunktur ve diyet”

akupunktur diyeti

Obezite tedavisi öncelikle hastanın medikal açıdan değerlendirildiği ve ayrıntılı şekilde anamnezinin alındığı; akabinde detaylı bir fizik muayene sonrası gerekli görülen tıbbi tahlillerin ve özellikle de biyokimyasal değerlerin istendiği bir sürecin ardından başlanması gereklidir.

Beslenme konusu doğumumuzdan ölümümüze kadar yapmamız gereken ve bizi hayatta tutan çok önemli bir süreçtir. Akupunktur ve beslenme tedavisinin bu süreçteki yeri ise beslenme değişikliklerine hastanın adaptasyonunun sağlanması ve beslenme konusundaki detaylı bilgilendirilmenin olmasıdır.

Tokluk hissi oluşturulma çabası beslenme konusununda bizi güdüleyen bir dürtü olsa da sadece bu dürtünün tatminin sağlanması doğru beslendiğimiz anlamına gelmez. Özellikle sanayinin besin üretimine girdiği çağımızda özellikle işlenmiş besin üretiminin oluşması ve her geçen gün artması ve bu tarz besin ürünlerinin soframıza ve menülerimize girmesi sağlıklı beslenme konusunda bir bilincin oluşması gerekliliğinin açık şekilde ortaya koymaktadır. Peki biz bu besin ortamında ne yapmalıyız ve de nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı kilo kontrolü için akupunktur tedavisi alan hastanın beslenme tedavisi nasıl olmalıdır? Bu konu çok tartışılan bir konudur.

Beslenme tedavisinin bilimsel verilerine dayanılarak yapılan bir akupunktur tedavisi tek başına uygulanan beslenme tedavisine göre başarıyı artırır

Diyet konusunda sadece beslenme tedavisi ile tedaviye uyum sağlayamayan hastalarda beslenme tedavisine akupunktur tedavisi de eklenebilir. Akupunktur bu tedavi sürecinde yalnızca açlık hissinin azaltılmasında değil hastanın obezite sorununa neden olan ya da obezite sonucu oluşan bir çok tıbbi sorunun da çözümüne yardımcı olacaktır.

Önemli olan burada beslenme davranışında değiştirildiği bir süreci hastaya edindirmektir. Özellikle akupunktur ile alınan çok düşük enerji değerli diyet listesinin doğru bir tedavi yaklaşımı olmadığı bir gerçektir.

Akupunktur ile birlikte diyetisyen birlikteliği ya da bu konuda kendini yetiştirmiş bir hekimin desteği gerekli

Her hastalığın tedavisinde olduğu gibi obezite tedavisinde de bilimsel yaklaşım ve kişinin öznelliğine göre elimizdeki tedavi olanaklarının kullanımı zorunludur.

Diyetisyen Gülay Sezgin: “Akupunktur” ve beslenme ilişkisini anlattı

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. merhaba sitenizi ilgiyle takip ediyorum. beslenme uzmanlarının kesinlikle güncel sitesi burası, bir süredir araştırdığım bir konuydu, tekrar teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir