Obezite bipolar bozukluğu olan yetişkinleri daha çok etkiliyor

tartı, stadiometre, kantar, kilo, ağırlık, obezite

Göteborg Üniversitesi’nde yapılan çığır açıcı bir araştırmaya göre, obezite krizi bipolar bozukluğu olanları genel nüfustan çok daha fazla etkiliyor. American Journal of Psychiatry’de yayınlanan araştırma, bipolar bozukluğu olan yetişkinlerin hızla artan obezite oranları nedeniyle yaşam sürelerinin kısalabileceği uyarısında bulunuyor.

Üniversitedeki araştırmacılar, 2008-2019 yılları arasında İsveç’te bipolar bozukluğu olan 22 bin 127 birey ile genel nüfustan 71 bin 894 bireyin Vücut Kitle İndeksini (VKİ) inceledi. Çalışma için veriler, ulusal kalite kaydı BipoläR ve Statistics Sweden (SCB) tarafından yapılan ulusal yaşam koşulları anketlerinden toplanmıştır.

Bu 12 yıllık çalışma süresince, genel nüfustaki obezite oranı ılımlı bir artış göstererek erkeklerde %11’den %15’e, kadınlarda ise %10’dan %13’e yükselmiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, bipolar bozukluğu olanlar için rakamlar çok daha kötüydü: obezite oranları erkekler arasında %22’den %29’a ve kadınlar arasında %25’ten %33’e sıçradı.

Bipolar bozukluklar, mani ve depresyon dönemlerinin dönüşümlü olarak yaşanmasıyla karakterize edilir. İlaç ve psikolojik tedavi semptomların yönetilmesine yardımcı olabilirken, obezite bozukluğun tedavisini ve prognozunu zorlaştırır. Çalışmanın ilk yazarı ve Sahlgrenska Üniversite Hastanesi Psikotik Bozukluklar Bölümü Kıdemli Uzmanı Hemen Najar,

Obezite, antidepresanlara ve bipolar bozukluğu olan bireylerde lityum ve valproat tedavisine daha zayıf bir yanıtla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, nüksetme olasılığını ve salınımlı ruh hali dönemlerinin şiddetini artırmaktadır, diyor.

Çalışma ayrıca, genel nüfusa kıyasla bipolar bozukluğu olan bireylerde VKİ’nin artış hızının altını çizmektedir. Araştırmacılar, genel popülasyonda her on yılda BMI artışının erkekler için 0,4 birim ve kadınlar için 0,6 birim iken, bipolar bozukluğu olan erkekler için 1,1 birim ve kadınlar için 1,4 birim olduğunu bulmuşlardır.

VKİ’deki bu genişleyen farkın yaşamı tehdit eden sonuçları olabilir. Najar, “Artan obezitenin sağlık üzerindeki sonuçları, son kırk yılda gözlenen erken ölüm ve komorbidite oranlarındaki düşüşü tersine çevirebilir. Bipolar bozukluğu olan kadınlar ve en yüksek VKİ’ye sahip olanlar bu durumdan en çok etkilenen bireylerdir.” uyarısında bulunuyor.

Bu çalışmanın bulguları, obezite salgınını ele almak için bipolar bozukluğu olan yetişkinlere yönelik hedefli müdahalelere duyulan acil ihtiyacı vurgulamaktadır. Daha zayıf ilaç yanıtlarının ötesinde çeşitli hastalıklara yakalanma olasılığının artmasına kadar uzanan risklerle birlikte, bu savunmasız grupta artan obezite oranları, acil dikkat gerektiren acil bir halk sağlığı krizine işaret etmektedir.

medimagazin.com.tr/guncel/calisma-obezitenin-bipolar-bozuklugu-olan-yetiskinleri-daha-cok-etkiledigini-ortaya-koyuyor-107108

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir