KYK, “sağlıklı ve dengeli beslenme”yi Diyetisyenlere değil Karatay, Saraç ve Yerebakan’a anlattıracak!

kendine iyi bak

Gün geçmiyor ki mesleğimize yönelik bir hak ihlali ile karşılaşmayalım. Özel sektörde bu ihlaller, bilgisizliğe bağlanabiliyor evet ama devletin resmi kurumları bunu yapınca bize yalnızca bu kadarı da pes demek kalıyor!

kyk diyetisyensizlik rezaleti

[alert-warning]

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yepyeni projelerle öğrencileri buluşturmaya devam ediyor.  Önümüzdeki günlerde başlayacak “Kendine İyi Bak” programları kapsamında Prof. Dr. Canan Karatay, Doç. Dr. Halit Yerebakan ve Dr. Ender Saraç KYK’lı gençlerle buluşacak.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilecek konferanslar kapsamında üniversiteli gençlere dengeli beslenme, GDO’lu gıdaların tüketimi, sağlıklı zayıflama ve obeziteyle mücadele konularında bilgi verilecek.

Kredi ve Yurtlar Kurumu, 81 il ve KKTC’deki yurtlarda barınan 600 binden fazla öğrenciye gıda mühendisleri ve diyetisyen kontrolünde sağlıklı, hijyenik ve anne yemeğini aratmayacak leziz yemekler sunuyor.

KYK yurtlarında barınan öğrencilerin sağlıklı, dengeli beslenebilmeleri için öğrencilere lokanta-kantin, kafeterya gibi imkanlar sunuluyor. KYK yurtlarında kalan öğrencilere günde 11₺ beslenme yardımı veriliyor. Her gün açık büfe sabah kahvaltısı imkanı sunulurken akşam yemeği için de 20 çeşide yakın yemek servis ediliyor.

KYK’daki lokanta-kantin işletmelerinde gıda mühendisi veya diyetisyen çalıştırma zorunluluğu da bulunuyor. ‘Güvenli Gıda Sunumu’ tedarik, depolama ve üretim aşamalarının tamamında işinde uzman meslek elemanları tarafından kontrol ediliyor.

KYK gençlerin sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık hâline getirmeleri için bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. Gençler için büyük tehlike olan sıfır beden ve obezite başta olmak üzere sağlıklı beslenme ve spor konusunda alanında uzman isimler KYK’lı gençlerle buluşacak.

Proje kapsamında son yıllarda gençler arasında hızla yaygınlaşan sıfır beden anlayışının insan hayatı üzerindeki olumsuz etkileri vurgulanacak. Gençlere, modern çağın dayattığı beden ölçüleri ve güzellik anlayışının yanlış olduğu, her bireyin beden ölçülerinin sağlıklarına göre farklılık gösterebileceği anlatılacak. Kötü beslenme ve spor yapmamanın getirdiği en önemli sorun olan obeziteyle mücadele etmenin, su içmenin, sağlıklı beslenmenin ve hareket etmenin önemine dikkat çekilecek.

Projede, gençlere sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için düzenli spor yapmaları ve bu doğrultuda yurtlarda düzenlenen sportif faaliyetlere katılmanın gerekliliği de anlatılacak.

Öğrencilerin şimdiden büyük ilgi ve merakla beklediği proje kapsamında Prof. Dr. Canan Karatay, Doç. Dr. Halit Yerebakan ve Dr. Ender Saraç birçok ilde KYK’lı gençlerle bir araya gelecek.

[/alert-warning]

[button-green url=”http://www.gsb.gov.tr/HaberDetaylari/1/110455/kykdan-yepyeni-bir-proje-daha.aspx” target=”_blank” position=”center”]bakanlığın konuyla alakalı duyuru sayfası[/button-green]

[tabs][tab title=”Karatay’ın uzmanlığı”]Kardiyolog, Dahiliye Uzmanı[/tab] [tab title=”Halit Yerebakan’ın Uzmanlığı”]Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı[/tab] [tab title=”Ender Saraç’ın Uzmanlığı”]Aile Hekimi[/tab][/tabs]

Değerli meslektaşlarım, konuyla alakalı yorumlarınızı lütfen TARTIŞMA kısmına yazın, tepkisiz kalmayalım.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

3 Yorum

  1. Mesleğimize yapılan en büyük hakaretlerden biri daha artık sessiz kalınacak güç bırakmadılar insanda bugün benim ve meslektaşlarımın ekmeğini yiyen bu insanlar yarın kimin ekmeğiyle beslenecek bilinmez ama artık yeter defalarca ceza alıp hala yüzsüzce böyle programlara dahil ediliyorlarsa buna dur diyenin gerçek diyetisyenlerden(!)başka kimsenin olmayacağı bir kez daha meydana çıktı…

  2. Yapıcak tek şey “pes demek”olmamalı !!!

  3. Bu nasıl bir aşağılanmaktır diyetisyen eşliğinde zayıflama denilip kadroya hiç diyetisyen alınmıyor umarım KYK da kalan meslektaşlarımız gerekli protestoyu sunumları sırasında yaparlar ve bu konuşmalar tamamlanmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir