Diyetle alınan nitratlar kalp krizi hastalarında böbrek ve kalp risklerini azaltabilir

yayın, kitap, akademi, kütüphane, araştırma

Akut koroner sendromlar için koroner anjiyografi yapılan hastalarda sık görülen bir komplikasyon olan kontrast kaynaklı nefropatinin (CIN) önlenmesinde 5 günlük bir diyet inorganik nitrat kürünün büyük fayda sağladığı görüldü. NITRATE-CIN olarak bilinen bu çığır açıcı çalışma, Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin yıllık kongresi sırasında Londra’daki Barts Health NHS Trust’ta MD Dan Jones tarafından sunuldu.

Çalışmada böbrek hasarı riski altında olan ve diyetle inorganik nitrat alan hastalarda, plasebo alanlara kıyasla CIN’de %70 azalma görüldü. Bu sonuçlar, anjiyografi yapılan AKS hastalarının yönetiminde devrim yaratma potansiyeline sahipti. Özellikle nitrat grubundaki hastalarda periprocedural miyokard enfarktüsünde (MI) önemli azalmalar ve üç ayda böbrek fonksiyonlarında iyileşme görüldü Bir yıllık takipte majör advers kardiyovasküler olaylar ve majör advers böbrek olayları yarı yarıya azaldı.

Şu anda, intravenöz hidrasyon dışında, kontrast kaynaklı nefropatiyi azaltan kanıtlanmış bir tedavi yoktur” diyen Dr. Jones, sonuçların “önemli etkileri olabileceğini, sözlerine ekledi.

Çalışmada kullanılan nitratlar, deneme için özel olarak formüle edilmiş potasyum nitrat kapsülleri olarak verildi. Dr. Jones’a göre, şu anda inorganik nitratlar için tek kaynak diyet, özellikle de pancar suyu veya ıspanak ve roka gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketmek. Sağlık mağazalarında bulunan ve çalışmada kullanılana benzer dozlar içeren pancar aşıları hastalar için erişilebilir bir alternatif olabilir.

New York Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi’nden Roxanna Mehran, çalışmanın iyi tasarlandığını ve diyetle alınan nitratların nitrik oksit seviyelerini yükseltme hipotezinin “mantıklı” olduğunu belirtti. Ayrıca bu şaşırtıcı sonuçları doğrulamak için daha büyük, çok merkezli bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı. Daha büyük denemeler yapmak için planlar devam ediyor ve araştırmacılar ticari bir diyet inorganik nitrat formu geliştirmek için çalışıyorlar. Dr. Jones,

Bunun herkesin kullanabileceği düşük maliyetli bir ürün olmasını istiyoruz, dedi.

Ayrıca, kan basıncını ve muhtemelen kolesterolü düşürmenin yanı sıra atletik performansı iyileştirmek de dahil olmak üzere diyet nitratlarının diğer potansiyel faydalarını vurguladı. Sonuç olarak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmakla birlikte, bu çalışma basit, uygun maliyetli bir diyet müdahalesi yoluyla kalp ve böbrek komplikasyonlarıyla ilişkili riskleri azaltmak için umut verici yeni bir yol sunmaktadır.

medimagazin.com.tr/guncel/arastirma-diyetle-alinan-nitratlar-kalp-krizi-hastalarinda-bobrek-ve-kalp-risklerini-azaltabilir-106815

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir