Diyetisyenlere yönelik insan hakları ihlali!

Diyetisyen Nurettin Şahinli

Meslektaşımız Dyt. Nurettin Şahinli’nin Gerçek Diyetisyenler Sitesi takipçilerine mesajıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul-Çekmeköy İl-İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından, kanun ve mevzuata aykırı işlem yaparak, denetleme-açma-kapama yetkisi olmadığı halde Diyetisyen Nurettin Şahinli’nin Diyet Danışmanlığı Ofisini, Çekmeköy Kaymakamlığı OLUR yazısı ile 05/07/2019 tarihinde müdürlemiştir.

İstanbul 10. İdare mahkemesine kaymakam hakkında, hukuksuz ve adil olmayan mühürleme kararı nedeni ile dava açılmış; mahkeme kararıyla mühürleme işlemi kaldırılmıştır (06/09/2019). 10/10/2019 günü yeniden Çekmeköy ilçe sağlık müdürlüğü memurları ,Diyetisyen Nurettin ŞAHİNLİ nin diyet danışmanlıgı ofisini dahiliye hekimi olmadan diyetisyen yalnız başına ofis açamaz gerekçesiyle ofisi boşalttıklarına dahil tutanak tutmuşlardır.

[alert-announce]SONUÇ: NURETTİN ŞAHİNLİ NİN DİYET DANIŞMANLIĞI OFİSİ KAPANMIŞTIR. ÇEKMEKÖY KAYMAKAMLIĞI VE ÇEKMEKÖY İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜGÜ ANAYASAL DÜZENE YETKI YÖNUNDEN, SEBEP YÖNÜNDEN ,ŞEKIL YÖNÜNDEN VE DİGER UNSURLAR YÖNÜNDEN AYKIRI YAPTIRIMLARI NEDENİYLE DAVA AÇILMIŞTIR.[/alert-announce]

T.C. Anayasası 1219 sayılı Kanunun Ek-13. Maddesi Ç bendinde

Diyetisyen; Beslenme ve Diyetetik alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullarından mezun “Sağlıklı bireyler için sağlıklı beslenme programları belirleyen,

Hastalar için tabibin yönlendirmesi üzerine, gerekli beslenme programları düzenleyen,

Toplu beslenme yerlerinde, beslenme programları hazırlayan ve besin güvenliğini sağlayan sağlık meslek mensubudur.

Kanunda açıkça görüldüğü üzere sağlık müdürlüklerinin herhangi bir danışma merkezini denetleme ve mühürlenmesi için kaymakamlığa yazı gönderme yetkisi bulunmamaktadır. Vergi dairesi Faaliyet (NACE) kodu; 86.90.90 (Diğer paramedikal insan sağlığı hizmetleri:tıp doktorları dışında yetkili kişilerce sağlanan mesleki terapi, aroma terapi, konuşma terapisi, homeopati, besin tedavisi, ayak bakımı, diş hijyeni vb. hizmetler hastane dışı) Olan bir kurumu, mevcut faaliyet kodu dikkate alınmadan, sanki Tıp Hekimlerince sağlanan klinik–poliklinik hizmeti faaliyet kodu: 86.22.22 (Özel muayenehanelerde sağlanan uzman hekimlik ile ilgili yatılı olmayan uygulama faaliyetleri ,hastane ve poliklinik faaliyetleri ile ebe, hemşire ve fizyoterapistlerin paramedikal faaliyetleri hariç) varmış gibi işlem yapmışlardır.

Anayasal düzene aykırı, dayanaksız ve tutarsız sehven mühürleme yapılmıştır

Mühürleme işleminden 25 gün sonra İstanbul – Çekmeköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Süzan SANDIKÇI tarafından Diyetisyen Nurettin ŞAHİNLİ ye “yetkisiz ve ruhsatsız sağlık hizmeti verdiğinden bahisle “ T.C. Başsavcılığından suç duyurusu-soruşturma talebi yapılmıştır.

Sonuç

  • Ruhsat verme yetkisi olmayan bir kurum tarafından denetleme yapılıp denetleme sonucu ilgili kuruma tebligat veya yasal prosedür gözetmeden , İdare tarafından yürütme durdurulmuştur.
  • Mühürleme işlemi başlı başına şeklen ve mühürleme mevzuatına ters usulsüz şekilde ,depolamaya uygun olmayan ilkel yöntemler ile hem ofis hem kişisel malzemeleri tuvalete mühürlemişlerdir. Elektrik-su-doğalgaz vanaları, İşyerinin ana girişi ve birçok odasına mühür vurulmamıştır. Mühürleme kanununa göre: Mühürleme işlemi yapılan işyerinin bütün giriş kapıları ve içinde hiç açık kapı kalmayacak şekilde mühürlenip etrafına bant çekilerek , dışına neden mühürlendiğini ve hangi kurum tarafından mühürlendiğini kamuoyu bilgilendirmesi için herkesin göreceği şekilde yazı asılmalıdır. Ve afetler veya tehlikeli durumlar için su-elektrik-doğalgaz vanaları mühürlenmelidir.
  • İdare konu ile ilgili yasal süreçleri takip etmeden işlem yaparak bilgi almak ve işyerinin güvenliği ve devamı konusunda verilen dilekçelere cevap vermemiştir.
  • İşyerinden danışmanlık alan bütün danışanlar güncel programlarını ve randevularını iptal etmek zorunda kalmışlardır. İşyeri sahibi ve aynı zamanda işyerinden mevcut hizmet alan kişiler mağdur olmuşlardır.

[alert-warning]Ve mühürleme işlemi hukuksuz şekilde halen devam etmektedir. Konu ile ilgili vicdan muhasebesi bu yazılı beyanı okuyan insanlara aittir.[/alert-warning]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir