Diyetisyenler de denetimsizlikten şikayetçi!

diyet dikkat, zayıflama uyarı

Ne enteresan bir ülke olduk böyle? Ülkemizde meslek örgütleri sıkça ya yollara düşüyor ya da açıklama, kınama yapmak zorunda kalıyor. Neredeyse sorunlu olmayan meslek dalı yok. Herkes sorunları için kendi başının çaresine bakmaya çalışıyor, çünkü yetkililerden yeterli desteği alamıyorlar.

En sonunda diyetisyenler de isyan etti

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği (KTDB) Başkanı Hidayet Ağören, ekinde tüm diyetisyenlerin isimlerinin de bulunduğu bir bildiri yayınladı. Hidayet Ağören, diyetisyen olmayan kişilerin spor salonları ve güzellik salonlarında diyet yazdığını söyledi.
Ağören,

İnsanların sağlığıyla oynuyor, mesleki sınırlarımızı gasp ediyorlar. Yetkililer önlem almalı. Bu iş çığırından çıktı, dedi.

Şimdiye kadar

  • 3 spor salonu,
  • bir beslenme danışmanı ve
  • birliğe üye olmadan diyetisyenlik yapan bir diyetisyen hakkında polise suç duyurusunda bulunmuşlar.

Aslında polise suç duyurusu bulunmadan önce Sağlık Bakanlığı’na gitmişler ama bakanlık sorunu çözememiş… Enteresan bir durum, sağlıkla ilgili bir sorunu nasıl olur da bakanlık çözemiyor? Çözememiş işte…

Diyetisyenler Birliği, söz konusu spor salonları konusunda Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunmuş, bakanlık da Spor Dairesi’ne yazı yazmış. Bakanlık, “spor salonlarının uyarıldığını” söylemiş ama bu kişiler gerilemek yerine daha da cesaretle insanların eline listeler vermeye başlamış. Yani kimsenin yetkilileri taktığı yok…

Yani yine denetimsizlik…

Evet birçok sorunun baş nedeni olan denetimsizlik, diyetisyenlerin de sorunu. Sağlık Bakanlığı ile Spor Dairesi, tedbir alamayınca birlik, polise suç duyurusunda bulunmak zorunda kalmış. Diyetisyenler Birliği Başkanı, hem mesleklerine saldırı olarak görüyor salonların tavrını hem de insanların sağlığından endişe ediyor.

Kişinin beslenme programını diyetisyenden alması gerektiğini belirten Ağören, sağlıksız beslenmenin kişide nörolojik, böbrek, karaciğer hastalıklarına neden olabileceğini söylüyor.

Vücut geliştirmenin ülkede bir merak haline geldiğini kaydeden Ağören, bu alandaki tek sorunun sadece gıda takviyesi ya da protein tozu olmadığını, spor salonlarında insanlara steroidler, hormon ilaçları verildiğini belirtiyor.

Spor salonlarında bir sürü ilaçlar döndüğünü söyleyen Hidayet Ağören, Sağlık Bakanlığı’nı ve Spor Dairesi’ni yeniden önlem almaya çağırıyor.

Devlet ciddiyetinin ve denetimin olmaması birçok konuda karşımıza sorun olarak çıkıyor. Bir meslek örgütü şikayette bulunuyor, tespitleri var, bunlara bakılmasını istiyor ama yapılan yalnızca “uyardık” oluyor.

Uyarmışlar… Buna bile inanmak zor

Uyarmış olsalar yapılan ihlaller azalacağına artar mı? İhlaller sürecek… Kişiler devletin ciddiyetini hissetmedikçe ve onlara ceza uygulanmadıkça hiçbir şey düzelmez. Bakalım yarın hangi meslek örgütü şikayette bulunacak, yollara düşecek?

[toggle title=”Kıbrıs Gazetesi, kibris@kibrisgazetesi.com”]http://www.kibrisgazetesi.com/yazarlar/kibris-basyazi/diyetisyenler-de-denetimsizlikten-sikayetci/3751[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir