Diyabet, kadınlarda kanser riskini daha çok artırıyor!

diabetus mellitus şeker hastalığı, diyabete ne iyi gelir, diabet diyeti

Diyabet hastalarının, sağlıklı kişilere kıyasla kansere yakalanma riskinin daha yüksek olabildiğini gösteren araştırmaya göre, diyabetli kadınların, sağlıklı hemcinslerine oranla kansere yakalanma olasılığı %27, erkeklerde ise bu oran %19…

Sonuçları Diabetologia dergisinde yayımlanan araştırmada, kanser ile diyabet arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar incelendi. İncelenen 100’den fazla çalışmanın, Tip 1 veya Tip 2 diyabet hastası 19.000.000’dan fazla kişiyle ilgili verileri kapsadığı belirtildi. Araştırmada diyabetli kadınların, sağlıklı hemcinsleriyle karşılaştırıldığında kansere yakalanma olasılığının %27 fazla olduğu, erkeklerde bu oranın %19’a düştüğü görüldü.

Yüksek kan şekeri düzeyi DNA yapısını bozabilir

Diyabetli kadınlarda kanser riskinin erkeklerden %6 yüksek çıktığı, türlerine ayrıldığında diyabetli kadınların böbrek kanserine yakalanma olasılığının erkeklerden %11 fazla olduğu gözlendi. Ağız kanserinde bu oranın %13, mide kanserinde y%14, lösemide %15’e çıktığı belirtildi.

Araştırma ayrıca diyabet hastası erkeklerin karaciğer kanserine yakalanma riskinin kadınlardan yüzde 12 fazla olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar, diyabetli kadınların birçok kanser türüne yakalanma olasılığının yüksekliğine, uzun süre yüksek kan şekeri seviyeleriyle yaşamalarının yol açmış olabileceği varsayımında bulunuyor. Bu durumun, DNA hasarına neden olabileceği belirtiliyor.

[toggle title=”Medi Magazin”]https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-diyabet-kadinlarda-kanser-riskini-daha-cok-arttiriyor-11-681-77811.html[/toggle]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir