Cadılar bayramının simgesi neden bal kabağı?

cadılar bayramı diyeti bal kabağı

İngiltere’de Cadılar Bayramı’nın habercisi bal kabakları raflardaki yerini alırken, cadılar bayramı için hazırlanan şekerlemeler, kostümler, peruklar ve cadı süpürgeleri büyük ilgi görüyor.

Meyve olarak değelendirilmesine karşın Türk mutfağında sebze olarak kullanımı yaygın olan bal kabağı, ilk olarak yerli Amerikalılar tarafından keşfedilip, yetiştirilmiş. Çekirdeklerinden kabuğuna kadar hiçbir parçasını israf etmeden kullanan yerli Amerikalılar için bal kabağı, beslenmelerinin önemli parçalarından biri olmuştur.

Cadılar Bayramı’na özel bal kabakları

Yerliler, Amerika’ya gelen Avrupalı yerleşimcilere bu meyveyi tanıtmış, bu sayede bal kabağı Avrupalılar için hayat kurtarıcı olmuş.

Vitamin A, C, E, magnezyum ve lif bakımından zengin, düşük kalorili, uzun süre saklanabilen bal kabakları, zorlu kış aylarında insanları açlıktan kurtarmış, önemli bir besin kaynağı olmuştur.

Cadılar Bayramı’nın kutlandığı gün olan 31 Ekim henüz geçmişken, İngiltere’de televizyonlardaki yemek programlarında bal kabaklı tariflerin yanı sıra birçok kafe ve süpermarket zinciri kabaklı ürünlerini tezgahlara yerleştiriyor. Bal kabaklı kahveler, kekler, çorbalar, turtalar ise bu dönemde en popüler ürünler arasında yer alıyor.

Türk ve birçok ülkenin mutfağında “tatlı” menüsünde de yer alan bal kabakları, Cadılar Bayramı döneminde Avrupa, Amerika ve Pasifik mutfaklarında çorba, makarna, güveç, salata ve daha birçok yemeğin ana maddesi olarak kullanılıyor.

Samhain Festivalinden geliyor

Bal kabağı oyma geleneği “Samhain Festivali“nden geliyor

Bu dönemde ayrıca İngiltere genelinde bal kabağı oyma yarışmaları düzenleniyor. Bal kabağının içi boşaltılıyor, “ürkütücü” ya da “ünlü” figürlerin portreleri bal kabağı oyularak şekillendirildikten sonra içerisine mum yakılarak, evlerde yerlerini alıyor.

Cadılar Bayramı’nda bal kabaklarını oyma geleneği ise kışın başlangıcının kutlandığı antik Kelt festivaline, “Samhain Festivali”ne dayanıyor. Turp ve patates gibi kök sebzeleri oyarak üzerlerine yüz ifadeleri yerleştiren insanlar, daha sonra bu yüzleri mum ışığında ortaya çıkarıp pencere eşiklerine yerleştirip, bunun kötü ruhları uzak tutacağına inanırlarmış. Avrupalı yerleşimciler tarafından bal kabaklarını oymanın daha kolay olduğu fark edilince bu gelenek Amerika’da da yayılmış. Bir araba kadar ağır ve bir pinpon topu kadar küçük olabilen bal kabakları, farklı şekil, boyut ve renklere sahip olabiliyor.

bal kabağı, diyette bal kabağı, bal kabağı kalorisi

Şeker toplama geleneği

Cadılar Bayramı’nın bir başka geleneği ise çocukların heyecan içerisinde “korkunç” kıyafetlerini giyip, mahallelerinde kapı kapı gezmesi ve şeker toplamasıdır. Evlerin kapılarını çalan çocuklar kapıyı açan kişiye, “trick or treat” diye sorarlar, “trick” kelimesi “oyuna getirmek” anlamına gelirken, “treat” ise “şeker” demektir. Korkunç kıyafetleriyle kapı kapı şeker toplamaya çalışan minikler, “Ben korkuncum, şekerimi ver yoksa seni oyuna getirip cezalandıracağım” demek isterler.

2016’da örümcek kafalar, şeytan, cadı ve “zombi hemşire” kostümleri popüler

Cadılar Bayramı kutlamaları için geri sayımın başladığı şu günlerde Londra’nın ünlü kostüm mağazalarından Prangsta’da yoğun bir hazırlık var. Mağazanın terzisi Jenna Andreotti Anadolu Ajansı muhabirine, Cadılar Bayramı’nda kostüm isteyen müşteri sayısının sürekli arttığını belirterek,

Artık dışarıya çıkmak ve kutlamalara katılmak isteyenlerin sayısı daha fazla, dedi.

Andreotti, bu sezon için ilk kostüm siparişini bir ay öncesinden aldıklarını ifade ederek,

Eğer müşteriler tam olarak ne istediklerini biliyorsa hemen yapım aşamasına geçiyoruz ancak ne giymek istediklerinden emin olamadıkları durumlarda kendilerine önerilerde bulunacak stilistlerimiz var, diye konuştu.

Dikim aşaması ortalama iki hafta süren kostümlerin “geri dönüşüm” ürünleri kullanılarak üretildiğini söyleyen Andreotti, her yaş grubuna uygun kostüm hazırladıklarını anlattı.

Andreotti, şöyle devam etti:

Aksesuarları da dahil, şipariş üzerine dikilen veya 3-5 günlüğüne kiralık kostüm fiyatlarımız 100 sterlinden başlıyor. Sadece aksesuar tercih eden müşterilerimiz de var. Cadılar Bayramı en yoğun çalıştığımız dönem, bu yıl benim diktiğim en popülerleri örümcek kafaları, şeytan, cadı ve zombi hemşire kostümleri oldu. Bunu takiben Noel dönemi de çok yoğun geçiyor, Pamuk Prenses, Lord, Kral olmak isteyenler bize geliyor.

Müşterilerine küresel pazar araştırması analizleri hizmeti sunan Planet Retail’e göre bu yıl, İngilizlerin Cadılar Bayramı kutlamaları için kostüm, şekerleme, süsleme ve bal kabaklarına yaklaşık 315 milyon sterlin harcamaları bekleniyor.

Amerikan kültürünün de Cadılar Bayramı’na gösterdiği ilginin etkisiyle ve geçmiş yıllara göre daha geniş “ürkütücü temalı” ürün seçeneklerinin olmasından dolayı, son 10 yılda Cadılar Bayramı harcamalarında artış olduğu bildiriliyor. İngilizlerin, 2001 yılında Cadılar Bayramı için ortalama 12 milyon sterlin harcadığı, bu miktarın 2012’de 285 milyon sterline çıktığı belirtiliyor.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir