Bütünleşik doktora nedir?

yuksek lisans

Bütünleşik doktora programları Türkiye genelinde çok yaygın olmasa da giderek önem kazanan programlardır.

Yüksek lisans yapmadan doğrudan doktora

Bütünleşik doktora programları adayın yüksek lisans yapmadan doğrudan doktoraya başlamasına olanak sağlamaktadır. Bütünleşik doktora programlarında, aday öncelikle yüksek lisans ayarında dersler alarak belirli bir yeterliliğe ulaşır. Sonrasında, normal bir doktora öğrencisi gibi doktora derslerini almaya başlar. Bütünleşik doktora programında aday ders dönemi ve yeterliliği geçtikten sonraysa doktora tezini yazarak programdan mezun olur.

Bütünleşik doktora avantajları ve dezavantajları

Bütünleşik doktoranın avantajlarının yanı sıra akademisyenlik mesleğini seçenler açısından bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bütünleşik doktoranın yeni sayılabilecek bir eğitim programı olması bazı akademisyenler tarafından çok fazla bilinmemesine ve değer görmemesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, öncesinde yüksek lisans yapılması ve yüksek lisans tezi yazılması, öğrencinin akademik anlamda pişmesine ve doktora tezini daha kaliteli ve nitelikli yazmasına neden olmaktadır.

Bütünleşik doktora, kimi istisnalar olabileceği gibi bu ve benzeri nedenlerden dolayı akademisyenliği meslek olarak yapacak bireylere çok fazla tavsiye edilmemiştir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. Hangi üniversitelerde yer alıyor acaba? Ben araştırdım fakat hiç bir üniversitede göremedim

  2. Peki beslenme diyetetik bölümü için bütünleşik doktora programları hangi üni. de mevcut?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir