Beslenme ve diyette “DNA testi” farkı!

gmo, GDO, Genetiği değiştirilmiş organizma (1)

Kibrit kutusu peynir usulü diyetlerin kesin sonu geldi. Zaman, basit bir tükürük testiyle genetik yapınızı da, antrenman şeklinizi de ideal beslenme biçiminizi de keşfetme zamanı…

http://www.gercekdiyetisyenler.com/online-diyet/

Geçtiğimiz günlerde yaptırdığım bir testin sonunda genetik koduma da spor yapma şeklime de neyi eksik neyi fazla yemem gerektiğine de dair bilgiler öğrendim.

Testin adı: DNAFit

İngiliz menşeili, 25 ülkede aktif olan bir marka ve ben tüm özelliklerini uzman diyetisyenleri Nil Yurtbay’dan dinliyorum. Testin hayatı daha kaliteli yaşayabileceğini araştıranlar için azımsanmayacak sayıda önerisi bulunuyor. DNAFit testiyle bedensel şecereniz çıkarılırken kan değil tükürük örneğine bakılıyor ve hayatta bir kez yaptırmanız yeterli…

Şahsen bu test sayesinde ‘bana gluten değil karbonhidrat dokunuyor‘ tezimi doğrulamış olmaktan memnunum! Testin ardından hangi yağ bana iyi geliyor, kaç saat uyumalıyım, spor yaparken ne tip egzersiz verimimi yükseltir, hatta ne kadar süre spor yapmam gerekir gibi türlü keşiflerim oldu.

Testin yapılışı

Önce yanak içinden alacağınız tükürük örneği için bir aparat yollanıyor. Atılarak her Türk gibi Nil Yurtbay’a “ya örnek bozulursa” diye soruyorum: Cevabı “DNA çok sağlam bir molekül. Bozulması neredeyse imkansız. Ancak küçük riskleri dahi düşürmek için sabah aç karna alınmasını istiyoruz. Örneği koyduğunuz küçük kabın içine silika bir kapsül koymanızı istiyoruz (bunların hepsi gelen kutuda var). Bu silika kapsülün amacı ortamdaki fazla nemi almak. Tüm bunlara rağmen genetik analiziniz çalışılamazsa testi ücretsiz olarak tekrarlıyoruz” diyor. Tabii kolektif hafızada bir musibet konu daha var ki o da elde edilen bilgilerin gizliliği.

Yurtbay bu konuda DNAFit’in İngiltere’deki UK Data Protection Act’e tabii olduğunu söylüyor

Kurye ile merkeze ulaşan testin sonuçları çıktığında uzman diyetisyen ile bir araya geliyorsunuz ve bir buçuk saat boyunca ‘sizi’ dinlemeye başlıyorsunuz. DNAFit testini yaptırmış kimselerin ortak bir yorumu oldu mu diye merak ediyorum: Çoğunluk kilo verme sürecini daha rahat yaşar olmuş.

Peki, isteyenler için sürecin bir adım daha sonrası var mı? Kilo verme, kilo alma veya kendilerine uygun sağlıklı yaşam uygulamalarını alışkanlık haline getirebilmek için düzenli görüşmeler talep edenler oluyormuş. Böyle bir isteğe karşın haftalık, 10 günlük, 15 günlük dönemler için beslenme ve egzersiz takipleri yapılabiliyormuş.

DNAFit testi sonrası kendim için öğrendiğim 3 başlıkla yazımı sonlandırmak isterim:

1. İyi yağlardan korkmayın, hem insanı tok da tutuyorlar.

2. Yetişkinlikte süt içmenin gerekli olmadığına inananlardanım.

3. Omega 3 meselesi önemli, takipte kalın…

Ferhan İstanbulluFerhan İstanbullu

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir