“Apiterapi” nasıl bir tedavi yöntemidir?

arı, apiterapi

Arı poleni, bal, arı tutkalı, arı sütü, bal mumu ve arı zehri gibi bal arısı ürünlerinin terapötik kullanımını içerir.

Apiterapinin en yaygın olarak bilinen ve en iyi şekilde uygulanan yöntemi Arı Zehri Terapisidir. Bu terapi arı iğnelerinin medikal olarak kullanımını içerir. Arı zehrinin iltihaplanmaları azalttığı ve vücudun bağışıklık sistemini geliştirdiği düşünülmektedir. Birçok kişi apiterapiden bahsederken Arı Zehri Terapisini kastetmektedir.

  • Artrit ve MS gibi immün sistem rahatsızlıkları,
  • Hipertansiyon, düzensiz kalp atışı, damar sertliği ve varisli damarlar gibi kalp ve damar hastalıkları
  • Adet dönemi öncesi sendrom, adet kanamalarına bağlı kramplar, düzensiz adet kanamaları ve kandaki glikoz seviyesinde düşme gibi endokrin sistemi rahatsızlıkları
  • Herpes 1 ve 2, siğil, meme iltihabı ve gırtlak iltihabı gibi enfeksiyonlar
  • Depresyon ve ani ruh hali değişiklikleri gibi psikolojik sorunlar
  • Romatizmalı arterit, osteoarterit, jüvenil romatizmalı arterit, kese yangısı ve tenisçi dirseği gibi romatolojik sorunlar
  • Egzama, sedef hastalığı, korn, siğil ve topikal ülser gibi cilt sorunları

Apiterapi, son çare tedavi yöntemi olarak düşünülür fakat geleneksel terapiler ve ilaç tedavilerinin etkili olmadığı kişiler için faydalı olabilir. MS hastaları tedaviyi denedikten sonra kendilerini daha az yorgun hissettiklerini, kas spazmlarının azaldığını ve istikrarın arttığını bildirmiştir. Romatizmalı arterit ve osteoarterit hastaları ağrıların ve şişliklerin arı iğnesi tedavisinin ardından azaldığını bildirmiştir. Ayrıca tedavinin romatizmalı şişlikleri azalttığı da söylenmektedir. Diğer tedavi yöntemleri ile sorunlarından kurtulamayan kişiler için apiterapi yararlı olabilir.

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir