Alexa hakkında her şey

alexa nedir, alexa da yükselme, siteyi alexa ya ekleme, alexa widget işe yarar mı, web site para kazanma

1996 yılında kurulan, dünya genelindeki bütün internet sitelerini çeşitli kriterlere göre analiz eden ölçümleme aracıdır.

Bu alanda oldukça eski olmasından dolayı çok büyük bir veri tabanına sahip olup, bu veri tabanından dolayı internet kullanıcılarının bir internet sitesi hakkında bilgi edinmek için baktıkları ilk ölçümleme aracı durumundadır.

Alexa nasıl çalışıyor?

Bir inernet sitesini analiz ederken, ziyaretçilerin o internet sitesine arama motorlarından mı yoksa doğrudan mı ulaştıklarını, ilgili internet sitesinde kaç sayfa gezdiklerini ve bu internet sitesinde ne kadar zaman geçirdiklerini göz önünde bulundurur.

Alexa sıralaması nedir ve ne kadar önemlidir?

Alexa, kesin kes doğru sonuçlar vermemesi ile beraber, yaklaşık olarak güvenilir kabul edilebilecek şekilde bilgi sağlar. İlgili internet sitesine dair ortalama fikir sahibi olmamızı sağlar.

Alexa bir sitenin Türkiye’de ilk 1k yani 1.000 internet sitesi arasında yer aldığını yazmışsa, o internet sitesi aşağı yukarı o sıralardadır: 1.050 de olabilir 950 de…

Reklamverenler açısından Alexa

Alexa’nın verdiği sıralama verileri reklam verenler tarafından önemli ölçüde dikkate alınmaktadır. Reklam verenler, bir web sitesine reklam verecekleri zaman, bağımsız bir ölçümleme aracı olan Alexa verilerine bakarlar. Reklam verenler doğal olarak ziyaretçi sayısı yüksek olan sitelerde yer almak isterler.

SEO uzmanları ve Alexa

Alexa verileri ayrıca SEO uzmanlarını değerlendirmek için de kullanılabilir. Bir SEO uzmanının SEO çalışmasını yaptığı bir web sitesinin Alexa değerlerine bakarak, ne kadar başarılı bir çalışma yaptığı hakkında fikir sahibi olabiliriz.

Bütün internet siteleri Alexa’da çıkar mı?

Alexa web sitelerinin verilerini, dünyada 30m yani 30.000.0000 internet sitesi arasına girdikleri zaman göstermeye başlar. Bunun yanı sıra ilk 1.000.000 internet sitesi arasında yer alan siteleri de listeler. Bu kriterlere uyan dünyadaki bütün internet siteleri Alexa’da ölçümlenebilmektedir.

Herhangi bir internet sitesini ölçümlemek

Ayrıca bir internet sitesini Alexa’da ölçümlemek için, o web sitesinin sahibi ya da ortağı olmak zorunda değilsiniz. Her hangi bir internet kullanıcısı, dilediği tüm internet sitelerinin Alexa değerlerini görebilir.

Alexa’daki sıralamayı nasıl görürüz?

Eğer ki bir web sitesinin verilerini görmek istiyorsak, Alexa.com adresine girip, arama kutusuna sitenin adresini yazıp Enter tuşuna bastığımızda o sitenin dünyada ve Türkiye ya da kendi ülkesinde kaçıncı sırada bulunduğunu görebiliriz.

Ayrıca Alexa.com’da Country yani ülke bölümünden Türkiye’yi seçtiğimizde, Türkiye’deki web kullanıcılarının en çok ziyaret ettikleri ilk 100 internet sitesinin listesini görebiliriz.

Eğer Country bölümünden Türkçe’yi seçersek, Türkçe yayın yapan web siteleri arasından en çok ziyaret edilen ilk 100 internet sitesini görebiliriz.

Alexa’da yer alan web site verileri ne sıklıkta güncelleniyor?

Alexa, sitelerin

  • günlük,
  • aylık,
  • 3 aylık ve
  • 6 aylık hit ortalamalarını hesaplayarak, buna göre bir değer ortaya çıkarır.

Bir günlük veriler Alexa değerlerini yükseltmiyor

Yani bir gün içerisinde, sitenize çeşitli yöntemler ile çok sayıda ziyaretçi çekseniz ya da yönlendirseniz dahi, o günkü ziyaretçi yükselişi sitenizin Alexa verilerini yükseltmez. Yani bir günlük veriler Alexa değerlerini yükseltmez.

Düzgün Alexa değerleri elde etmek isteyen web site sahipleri, ziyaretçilerini uzun vadede sitelerine çekmeyi başarmışlardır.

[button-blue url=”http://www.alexa.com/siteinfo/gercekdiyetisyenler.com#trafficstats,” target=”_blank” position=”center”]gerçek diyetisyenler sitesi’nin alexa değeri için tıklayınız[/button-blue]

GDS

Gerçek Diyetisyenler Sitesi; sağlık bilimleri, beslenme ve diyetetik alanlarına yönelik bilgi paylaşımının yapıldığı, kâr amacı gütmeyen bir internet platformudur.

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Alexa ile ilgili birbirinden güzel başlık atmışsınız. ama burada yazanı uygulamaya başladım. iki günde 5000 sıra değişti. Sağ olun var olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir